Zima se nevzdává, přijde další nápor sněhu i mrazu

Únor bude teplotně i srážkově průměrný, teploty se budou pohybovat kolem -1,1 °C
Foto: Isifa/Thinkstock

Česká republika - Ačkoli středeční počasí s odpoledními teplotami kolem 12 °C bude už skutečně připomínat spíše jaro, zima se rozhodně nevzdává.

V únoru se totiž vrátí mráz a sněžit bude opět i v nížinách.

Přesto bude únor měsícem průměrným - průměrná teplota se bude pohybovat kolem -1,1 °C a naprší asi 38 mm srážek.

A stejně průměrný bude únor i z hlediska slunečního svitu - slunce bude svítit přibližně 68 hodin.

Letošní zima tak zatím vypadá jako na houpačce - střídají se vysoké mrazy se sněhem i v nížinách (takové počasí jsme prožívali v polovině prosince a v druhé polovině ledna) s teplotně nadprůměrnými obdobími.

Vánoce a konec ledna tak skutečně připomínaly spíše jaro.

Nejde ovšem o výjimku, jen v posledním desetiletí vybočovaly z "běžného normálu" hned tři zimy. Ta na přelomu let 2004 a 2005 tak přinesla výraznější sněžení až na přelomu března a dubna, o rok později pak napadlo nejvíce sněhu za posledních 60 let.

Další rok byl zase nejteplejší - od prosince do února teploty vystoupaly nejvýše za posledních 85 let.

Období od 1. do 10. února

V první třetině února bude převážně oblačno, na většině území bude sněžit, ve středních a nižších polohách pak sníh nahradí déšť.

Prohlédněte si nejkrásnější fotky z loňského února:

Ranní teploty se budou pohybovat kolem 2 až -5 °C, při zmenšené oblačnosti až kolem -8 °C. Denní teploty zpočátku období vystoupají až na 2 až 8 °C, pak se ale ochladí postupně až na -4 až 2 °C.

Období od 11. do 20. února

V druhé třetině měsíce bude oblačno, přechodně až polojasno. Občas se objeví přeháňky, které se v nižších polohách budou měnit na déšť. Po ránu se mohou vyskytnout mlhy nebo nízká oblačnost.

Již po ránu se trochu ochladíme, ranní teploty totiž klesnou na -3 až -8°C, při zmenšené oblačnosti může být dokonce ještě chladněji.

A ani přes den si moc nepolepšíme - rtuť teploměru se bude držet na-3 až 4 °C.

Období od 21. do 28. února

Na konci února bude také oblačno až polojasno, opět se mohou objevit sněhové přeháňky, v nížinách pak déšť.

Ranní teploty se budou pohybovat kolem +1 až -5 °C, ty denní pak vystoupají na -1 až 4 °C.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy