Zima na obzoru. Bude i sněžit, přinejmenším uměle

Dagmar Honsová, Meteopress
8. 12. 2009 17:15
Po nadprůměrně teplých týdnech přijde dva týdny před vánocemi do Česka zimní počasí.
Vzpomínka na český říjen. Teď se sníh vrátí.
Vzpomínka na český říjen. Teď se sníh vrátí. | Foto: Reuters

Praha - Po nadprůměrně teplých týdnech přijde dva týdny před Vánocemi do Česka zimní počasí.

Zatímco pondělní odpolední teploty se ojediněle vyšplhaly až přes 10 °C a na horách pršelo, už dnes se ochladilo ve vyšších polohách padal sníh. Na nejvyšších vrcholcích českých hor by dnes mohlo napadnout až 10 cm sněhu.

Ochlazování bude pokračovat a od pátku by sníh mohl padat i v nížinách.

Skluz do mínusu

I ve středu bude v horských oblastech sněžit, mělo by napadnout do pěti centimetrů snehu.

Zatímco zpočátku dne bude převážně oblačno, místy se srážkami, kromě hor dešťovými, odpoledne bude oblačnosti ubývat až na polojasno. Odpolední teploty se zastaví na 2 až 6 °C.

Také ve čtvrtek bude zpočátku dne oblačno, postupně s deštěm, na horách se sněžením. Ranní teploty budou klesat na 2 až -2 °C, denní se zastaví na 2 až 6 °C.

Během pátečního dne bude převážně zataženo, postupně na většině území sněžení. Nejnižší ranní teploty budou klesat na 2 až -2 °C, denní vystoupí na 0 až 4 °C.

Také víkend bude studený - nejnižší ranní teploty budou klesat k -6 °C, odpolední se zastaví na -3 až 1 °C. Na většině území se budeme setkávat s občasným sněžením.

Jak vypadá sníh?

Jednu sněhovou kalmitu už má Česko za sebou. V polovině října zasypal sníh většinu krajů a některá místa dokonce odřízl od kolního světa. Připomenout si to můžete v galeriích.

Sníh, minimálně umělý

Sněhová nadílka je však pro lyžaře zatím nedostatečná, a to nejen v Česku, ale i ve většině lyžařských středisek v Alpách.

Tam dnes sněžilo ve výškách zhruba nad 1000 m.

Souvislou sněhovou pokrývku o mocnosti větší než 50 cm však i zde nalezneme až v nadmořských výškách větších než 2000 m.

S ochalzením by však měly na horách přijít teploty pod bodem mrazu i přes den, takže bude možné sjezdovky uměle zasněžovat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy