Židovský kongres: Putinova návštěva Prahy je velmi reálná

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 12. 2014 14:33
Ruský prezident byl Milošem Zemanem pozván do Prahy na lednovou připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi.
Miloš Zeman a Vladimir Putin
Miloš Zeman a Vladimir Putin | Foto: ČTK

Praha – Prezident Vladimir Putin s velkou pravděpodobností přijede do Prahy. Podle Evropského židovského kongresu v Bruselu je "velmi reálná šance", že Putin a Porošenko přijedou v lednu na připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, na niž ho pozval český prezident Miloš Zeman. S informací přišla Česká televize.

Izrael bude na vzpomínkových akcích v Praze a Terezíně zastupovat předseda parlamentu Juli Edelstein.

Izraelský prezident Reuven Rivlin nepřijede. Rivlin patřil ke zhruba desítce hlav států, které Zeman pozval na připomínku 70 let od osvobození Osvětimi. Tu 26. a 27. ledna v Česku pořádá Evropský židovský kongres a další organizace.

Proč zve Hrad ruského prezidenta do Česka, když Západ kvůli Ukrajině styky s Ruskem omezuje na minimum? Odpověď: Nápad se zrodil mnohem dřív, než se Putin začal míchat do ukrajinské krize.

Mezi pozvanými jsou lídři vítězných mocností druhé světové války, tedy USA, Ruska, Velké Británie a Francie, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Jediným dosud potvrzeným účastníkem z vrcholných představitelů je ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Podle Federace židovských obcí jsou do ČR pozváni také vrcholní představitelé Maďarska, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Podle ministerstva zahraničí obdrželi pozvánku zástupci všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví EU podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu.

 

Právě se děje

Další zprávy