Obrazem: Židé slaví. Poprvé po sto letech má pražská židovská obec nové svitky Tóry

Obrazem: Židé slaví. Poprvé po sto letech má pražská židovská obec nové svitky Tóry
Sofer neboli písař Tóry se v jídelně pražské židovské radnice chystá k slavnosti.
Vrchní pražský rabín David Peter řekl, že "nové Tóry jsou v Praze možná poprvé po sto letech".
Tóra (hebrejsky תורה‎‎) znamená Zákon, učení. V nejužším smyslu jde o prvních pět knih hebrejské Bible (pět knih Mojžíšových - od stvoření světa až po Mojžíšovu smrt).
Dva nové svitky Tóry objednala pražská obec u sofera (písaře) Daniela Chalamiše z Izraele. V Česku žádný sofer není.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
21. 3. 2017 12:50
Za přítomnosti významných rabínů a dárců byly v Praze dopsány a poté slavnostně vneseny do Staronové synagogy dva nové svitky Tóry. Pro pražskou židovskou komunitu to byl historický okamžik. Tóra (hebrejsky תורה‎‎) znamená zákon, učení. V nejužším smyslu jde o prvních pět knih hebrejské Bible, tedy pět knih Mojžíšových - od stvoření světa až po Mojžíšovu smrt.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy