Žháři útok ve Vítkově naplánovali. Zastavili vodu

Petra Sasínová
20. 4. 2009 13:49
Kriminalisté vyslechli desítky lidí z Vítkova. Rodiče dítěte jsou zatím v nemocnici
Hasiči zasahují u požáru ve Vítkově. Na dům obývaný Romy tu kdosi zaútočil zápalnými lahvemi
Hasiči zasahují u požáru ve Vítkově. Na dům obývaný Romy tu kdosi zaútočil zápalnými lahvemi | Foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

Vítkov - Severomoravští kriminalisté pokračují ve vyšetřování sobotního žhářského útoku, jehož cílem se stala romská rodina z Vítkova na Opavsku.

Online deník Aktuálně.cz přinesl už v neděli svědectví, podle něhož pachatelé atak pečlivě naplánovali.

Nyní informace potvrdili i vyšetřovatelé. "Rodina se snažila požár uhasit. Voda z kohoutku však naplnila pouze dva hrnce, protože útočníci před vhozením zápalných láhví pravděpodobně zastavili hlavní přívod vody," citoval dnes server Týden.cz z dokumentu, kterým se dnes zabývala vláda. Nepřímo tak potvrzuje, že mohlo jít o rasově motivovaný čin.

O životě popáleného děvčátka rozhodnou nejbližší hodiny

Lékaři mezitím v nemocnici stále bojují o život dvouletého romského dítěte. Holčička utrpěla vážné popáleniny na osmdesáti procentech těla.

"Je hospitalizována na oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče. Její stav je nadále kritický," informoval Aktuálně.cz mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Potvrdil, že v podobných případech je obvykle rozhodujících zhruba prvních osmačtyřicet hodin.

Dítě leží na špičkovém pracovišti. Lékaři tam před asi dvěma lety zachránili sedmiletého chlapce, který měl rovněž popáleniny na osmdesáti procentech těla.

Lékařské statistiky však říkají, že u tak malého dítěte je v případě rozsáhlých popálenin šance na přežití minimální.

Sedmadvacetiletá matka dítěte leží ve stejné nemocnici na jednotce intenzivní péče popáleninového centra. Je popálená na patnácti procentech těla. "Její stav je stabilizovaný, je při vědomí. Nikdo k ní nesmí," řekl Oborný.

Dodal, že žena leží ve vysoce sterilním prostředí, kde nejsou návštěvy přípustné. Rovněž s ohledem na její psychický stav je nežádoucí, aby ji někdo vyrušoval. Pokoj, kde leží, hlídá ochranka.

Policie vyslechla desítky svědků

Mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská potvrdila, že matku ani otce dítěte zatím nevyslechli kvůli jejich zdravotnímu stavu ani policisté.

Třiatřicetiletý otec popálené holčičky leží na chirurgické jednotce intenzivní péče Slezské nemocnice v Opavě. "Pacient má popáleniny asi na pětadvaceti procentech těla, hlavně na rukou a nohou, také v oblasti hrudníku a zad," sdělil mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Dodal, že muž je ve stabilizovaném stavu.

Policie zatím neví, proč na rodinný dům, ve kterém bylo v sobotu osm osob, někdo zaútočil, ani jak přesně požár vznikl. Na případu intenzivně pracuje tým kriminalistů. "Na spáleništi však policisté a hasiči našli části předmětů, ve kterých mohla být nějaká hořlavá látka, která mohla dům zapálit," sdělila Soňa Štětínská. Dodala, že předmětů s hořlavou látkou mohlo být do domu vhozeno více.

"Konkrétní, přesný počet těchto předmětů však zatím nelze sdělit. Musíme vyhodnotit veškeré stopy," doplnila Štětínská. Sociální pracovník z Ostravy Kumar Vishwanathan, který hovořil s prarodiči i staršími dětmi napadené rodiny, uvedl, že zápalné láhve přiletěly do domu čtyři.

Svědci viděli tmavé auto

Policisté už vyslechli desítky svědků z okolí. Požádali o chemickou expertizu stop nalezených na spáleništi. Intenzivně také pátrají po neznámém autě tmavé barvy, které lidé viděli v inkriminovanou dobu u místa činu.

Policejní tým prověřuje různé možné motivy útoku, zatím se prý nepřiklání k žádné z verzí. "Kriminalisté prověřují možný osobní či finanční motiv. Samozřejmě nemůžeme vyvrátit verzi o rasově motivovaném skutku," řekla Bradáčová.

Policie případ zatím vyšetřuje jako obecné ohrožení. Čin odsoudili premiér Mirek Topolánek i prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy