Žháři útok ve Vítkově naplánovali. Zastavili vodu

Petra Sasínová
20. 4. 2009 13:49
Kriminalisté vyslechli desítky lidí z Vítkova. Rodiče dítěte jsou zatím v nemocnici
Hasiči zasahují u požáru ve Vítkově. Na dům obývaný Romy tu kdosi zaútočil zápalnými lahvemi
Hasiči zasahují u požáru ve Vítkově. Na dům obývaný Romy tu kdosi zaútočil zápalnými lahvemi | Foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

Vítkov - Severomoravští kriminalisté pokračují ve vyšetřování sobotního žhářského útoku, jehož cílem se stala romská rodina z Vítkova na Opavsku.

Online deník Aktuálně.cz přinesl už v neděli svědectví, podle něhož pachatelé atak pečlivě naplánovali.

Nyní informace potvrdili i vyšetřovatelé. "Rodina se snažila požár uhasit. Voda z kohoutku však naplnila pouze dva hrnce, protože útočníci před vhozením zápalných láhví pravděpodobně zastavili hlavní přívod vody," citoval dnes server Týden.cz z dokumentu, kterým se dnes zabývala vláda. Nepřímo tak potvrzuje, že mohlo jít o rasově motivovaný čin.

O životě popáleného děvčátka rozhodnou nejbližší hodiny

Lékaři mezitím v nemocnici stále bojují o život dvouletého romského dítěte. Holčička utrpěla vážné popáleniny na osmdesáti procentech těla.

"Je hospitalizována na oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče. Její stav je nadále kritický," informoval Aktuálně.cz mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Potvrdil, že v podobných případech je obvykle rozhodujících zhruba prvních osmačtyřicet hodin.

Dítě leží na špičkovém pracovišti. Lékaři tam před asi dvěma lety zachránili sedmiletého chlapce, který měl rovněž popáleniny na osmdesáti procentech těla.

Lékařské statistiky však říkají, že u tak malého dítěte je v případě rozsáhlých popálenin šance na přežití minimální.

Sedmadvacetiletá matka dítěte leží ve stejné nemocnici na jednotce intenzivní péče popáleninového centra. Je popálená na patnácti procentech těla. "Její stav je stabilizovaný, je při vědomí. Nikdo k ní nesmí," řekl Oborný.

Dodal, že žena leží ve vysoce sterilním prostředí, kde nejsou návštěvy přípustné. Rovněž s ohledem na její psychický stav je nežádoucí, aby ji někdo vyrušoval. Pokoj, kde leží, hlídá ochranka.

Policie vyslechla desítky svědků

Mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská potvrdila, že matku ani otce dítěte zatím nevyslechli kvůli jejich zdravotnímu stavu ani policisté.

Třiatřicetiletý otec popálené holčičky leží na chirurgické jednotce intenzivní péče Slezské nemocnice v Opavě. "Pacient má popáleniny asi na pětadvaceti procentech těla, hlavně na rukou a nohou, také v oblasti hrudníku a zad," sdělil mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Dodal, že muž je ve stabilizovaném stavu.

Policie zatím neví, proč na rodinný dům, ve kterém bylo v sobotu osm osob, někdo zaútočil, ani jak přesně požár vznikl. Na případu intenzivně pracuje tým kriminalistů. "Na spáleništi však policisté a hasiči našli části předmětů, ve kterých mohla být nějaká hořlavá látka, která mohla dům zapálit," sdělila Soňa Štětínská. Dodala, že předmětů s hořlavou látkou mohlo být do domu vhozeno více.

"Konkrétní, přesný počet těchto předmětů však zatím nelze sdělit. Musíme vyhodnotit veškeré stopy," doplnila Štětínská. Sociální pracovník z Ostravy Kumar Vishwanathan, který hovořil s prarodiči i staršími dětmi napadené rodiny, uvedl, že zápalné láhve přiletěly do domu čtyři.

Svědci viděli tmavé auto

Policisté už vyslechli desítky svědků z okolí. Požádali o chemickou expertizu stop nalezených na spáleništi. Intenzivně také pátrají po neznámém autě tmavé barvy, které lidé viděli v inkriminovanou dobu u místa činu.

Policejní tým prověřuje různé možné motivy útoku, zatím se prý nepřiklání k žádné z verzí. "Kriminalisté prověřují možný osobní či finanční motiv. Samozřejmě nemůžeme vyvrátit verzi o rasově motivovaném skutku," řekla Bradáčová.

Policie případ zatím vyšetřuje jako obecné ohrožení. Čin odsoudili premiér Mirek Topolánek i prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy