Justice zastavila stíhání soudkyně, která nechala pachatele nezákonně ve vazbě

Domácí Domácí
5. 7. 2019 14:19
Za to, že antedatovala rozhodnutí o vazbě pro muže podezřelého z drogových deliktů, nakonec liberecká soudkyně Lenka Zhoufová další trest nedostane. Státní zástupce ji sice obžaloval ze dvou trestných činům, ale jeden soud stíhání zastavil a druhý pravomocně potvrdil. Nikdo nesmí za jednu chybu dostat dva tresty, zastala se kolegyně soudkyně Moudrá.
Lenku Zhoufovou jmenoval soudkyní prezident Miloš Zeman roku 2015.
Lenku Zhoufovou jmenoval soudkyní prezident Miloš Zeman roku 2015. | Foto: ČTK

Zhoufová už za své selhání dostala kázeňskou sankci, správní soud ji snížil plat.

Na pravomocné uzavření kauzy upozornila v pátek Česká televize. V prvním stupni vyřizoval případ Zhoufové mělnický okresní soud, v dubnu její stíhání zastavil. S odvoláním na snížení platu argumentoval, že nikdo nesmí za jednu chybu dostat dva tresty. Státní zástupce proti tomu podal stížnost, kterou Krajský soud v Praze minulý týden zamítl. Pro Zhoufovou se tím případ uzavřel.

"Byla to unáhlená reakce tehdy nezkušené soudkyně pod vlivem velkého pracovního vytížení. Ani sám obviněný muž podle své výpovědi nepocítil žádnou újmu," vysvětlila zastavení stíhání mělnická soudkyně Renáta Moudrá, jejíž rozhodnutí pražský krajský soud potvrdil. Státní zástupce Zhoufovou na lavici obžalovaných původně posadil kvůli zbavení osobní svobody a zneužití pravomoci úřední osoby.

Kauza se začala odvíjet v březnu 2016, Zhoufová tehdy na Okresním soudu v Liberci působila teprve rok. Mladá soudkyně zapomněla rozhodnout v termínu o prodloužení vazby pro muže obviněného z drogových deliktů.

Pachatel měl proto správně vyjít na svobodu. Jenže soudkyně mu vazbu prodloužila. Překročení lhůty se snažila zamaskovat tím, že své rozhodnutí antedatovala. Muž strávil v cele v rozporu se zákonem osm dní.

Kvůli prohřešku absolvovala Zhoufová u Nejvyššího správního soudu kázeňské řízení, na jehož konci byl trest snížení platu o čtvrtinu po dobu jednoho roku. Zhoufová vysvětlovala, že kvůli velkému množství práce byla pod tlakem a zkrátka zazmatkovala.

Nejvyšší správní soud ve svém verdiktu o pokrácení platu uvedl, že případný trestní postih Zhoufové by byl příliš tvrdý. Přesto Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo kauzu otevřít i po trestní linii a loni v březnu policie soudkyni obvinila. Justice nakonec její stíhání pravomocně zastavila.

 

Právě se děje

Další zprávy