Zfetovaný zabil autem policistku. Žalobce: Byla to vražda

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2015 15:12
Soud začal projednávat případ řidiče, který před rokem zabil autem policistku. Hrozí mu výjimečný trest.
Muž, který autem srazil policistku, první den u soudu.
Muž, který autem srazil policistku, první den u soudu. | Foto: ČTK

PrahaVýjimečný trest hrozí Josefu Novákovi, který loni počátkem května pod vlivem drog řídil a zajel šestatřicetiletou policistku. Třiadvacetiletý muž tvrdí, že si ženy nevšiml. Jeho případ začal ve středu projednávat Krajský soud v Praze. Mladík při výpovědi zároveň odmítl, že by před jízdou užíval drogy. Policii prý ujížděl, protože už ho dříve dvakrát přistihla bez řidičského průkazu. 

Auto se zdrogovaným Novákem za volantem chtěla loni 2. května zastavit policejní hlídka v Poleradech v okrese Praha-východ. Mladík ale začal ujíždět směrem na Kostelec nad Labem. Policisté se jej pokusili zastavit v obci Záryby, kde mu zahradili cestu autem. Novák se ale zátaras pokusil objet a při tom srazil policistku, která druhý den zemřela.

Mladík u soudu řekl, že jel svým autem, které mělo poznávací značku z jiného auta, protože neměl vozidlo zaregistrované. Policisté ho prý chtěli zastavit nedaleko Polerad u Prahy. "Bál jsem se, zazmatkoval jsem a začal jsem ujíždět," řekl Novák.

U policejního zátarasu prý policejní auto blokovalo jeho jízdní pruh. Rozhodl se proto vjet do protisměru, na to ale policejní auto zareagovalo couváním. Novák tvrdí, že se chtěl srážce vyhnout, strhl proto volant doprava a přitom srazil policistku. "Ozvala se strašná rána, viděl jsem, jak jsem někoho srazil a tělo letělo přes kapotu," uvedl. Ženu prý viděl až ve chvíli nárazu. "Nepřipouštěl jsem si, že by se něco takového mohlo stát," řekl také. Dodal, že svého činu litoval.

Láhev s pervitinem

Kromě Nováka autem jeli další muž a žena. Dívka před soudem v rozporu s obžalobou uvedla, že zátaras z policejního auta neměl rozsvícené majáky. Tvrdila také, že policistka na sobě neměla reflexní vestu. Dívka řekla, že v autě byla malá lahev coly, v níž byl pervitin. Obsah lahve prý vypil Novák. Dodneška to ale policii neřekla, protože si na to prý vzpomněla až před soudem. "Jako svědkyně musíte vypovídat pravdu, jste si toho vědoma," upozornil dívku předseda trestního senátu Ivo Zelinka.

Obžalovaný naopak odmítl, že by před jízdou bral drogy. "Jsem docela rozhozený. Celou dobu vypovídám, že si nejsem vědomý toho, že jsem něco požil," reagoval Novák na její výpověď. Při výpovědi Novák tvrdil, že během dne pouze vykouřil jednu cigaretu marihuany. Podle dřívějšího vyjádření policie však byl pod vlivem drog.

Novákovi původně hrozilo až 16 let vězení za násilí na úřední osobě. Státní zástupce Tomáš Milec se ale rozhodl čin překvalifikovat podle přísnějšího paragrafu. Za vraždu tak řidiči hrozí i výjimečný trest. Žalobce také v úvodní řeči upozornil, že Novák na konci roku 2013 dostal dvouletý souhrnný trest, který se týkal mimo jiné řízení bez oprávnění.

Podle státního zástupce rekonstrukce na místě činu ukázala, že policistku, která měla na sobě reflexní vestu, musel vidět na poměrně velkou vzdálenost. Proto původní obvinění ze zabití, za něž hrozí maximálně desetileté vězení, žalobce překvalifikoval na vraždu.

Pět zákazů řízení

"Ve snaze vyhnout se silniční kontrole vysokou rychlostí pokračoval a úmyslně srazil policistku ve služebním stejnokroji a reflexní vestě, která o den později zemřela," uvedl Milec v obžalobě.

Za vraždu hrozí dvacetileté vězení, protože však Novák přejel policistku ve službě, může dostat až výjimečný trest. Přitěžuje mu to, že jen několik měsíců předtím mu soud uložil zákaz řízení. A nebyl první.

Jak se ukázalo krátce po nehodě, zákazů řízení měl Novák na kontě už pět. Tři obdržel od radnice ve správním řízení, další dva od soudu. Soud jej zároveň pokaždé potrestal za maření výkonu úředního rozhodnutí. Přesto jej nechal na svobodě.

Válková: Soudy nepochybily

Při prvním odsouzení na jaře 2013 dostal Novák desetiměsíční podmínku a zákaz řízení auta na dva roky. Krátce po odsouzení ho však policisté znovu přistihli za volantem. Novák šel proto v září znovu před soud a ten mu dal ještě jednu šanci. Místo odpykání desetiměsíčního trestu mu udělil trest 240 hodin veřejně prospěšných prací. Na ty ale odsouzený vůbec nenastoupil.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková si spisy k Novákovým případům vyžádala ke kontrole. Nakonec zjistila, že tamní soudci nepochybili. Ministr vnitra Milan Chovanec v reakci na případ oznámil, že chce prosadit elektronickou evidenci přestupků.

 

Právě se děje

Další zprávy