Zeptám se kolegů, jestli mám skončit, říká Kalousek po volebním krachu. Pošlou mu lísteček v obálce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
10. 10. 2016 10:38
Pravicová TOP 09 propadla v krajských volbách. Získala pouhé 3,39 procenta hlasů. Prohru přiznal i šéf strany Miroslav Kalousek. Do konce měsíce se rozhodne, zda jako předseda strany neskončí. Rozhodnout se chce na základě anonymních vyjádření nejbližších spolustraníků. "Pošlou mi lísteček do obálky a já se pak podívám, jaký mají názor. Na základě toho se rozhodnu," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Kalousek.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | Foto: Milan Bureš

Mluvil jsem s lidmi z TOP 09, tlak na vaše odstoupení ve straně je. Další si ale nemyslí, že byste měl nyní odcházet. Jak vy na to pohlížíte?

Jsem připraven vést stranu do úspěšných voleb do sněmovny, ale nutně potřebuji vědět, zda je to názor i mých nejbližších spolupracovníků. To rozhodnutí musím udělat sám. Chci se ale rozhodnout tak, že se bude opírat o názor lidí, které požádám, aby mi jej anonymně sdělili. Pošlou mi lísteček v obálce a já se pak podívám, jaký mají názor. Na základě toho se rozhodnu.

Kdy se to stane?

V druhé polovině října.

Kdybyste se nakonec rozhodl, že odejdete z vedení…

Musí se rozhodnout moji spolustraníci. Já jsem připraven vést stranu do dalších voleb. Ale musím si zjistit, zda to chce i strana. Pokud zjistím, že si značná část nemyslí, že je to správné rozhodnutí, přehodnotil bych to. A pak by museli rozhodovat jiní.

Získali jste pouze něco přes tři procenta hlasů. Můžete pojmenovat důvod?

Na rozdíl od lidovců nebo komunistů jsme neztratili žádný mandát. Při minulých volbách se STAN jsme pro TOP 09 vytěžili 19 mandátů a v těchto volbách jsme získali 19 mandátů. Nechci to vydávat za úspěch, cíle jsme měli mnohem vyšší. Ale nejedná se ani o ztrátu.

Přeci jen tři procenta jsou dost málo. Není to tím, že jste až příliš akcentovali témata jako svoboda slova a zapomněli na nějaké konkrétní věci jako třeba infrastruktura?

My si myslíme, že svoboda je nejvyšší lidskou potřebou.

O tom nepochybuji, já se ptám na něco trochu jiného…

Jestli nastala doba, kdy je skutečně ohrožené stávající demokratické prostředí a s ním svoboda každého z nás, tak jsme předpokládali, že to bude velké téma naší kampaně. A nemůžu souhlasit s tím, že to nebylo konkrétní. Sestavili jsme seznam nesvobody a ukázali, v čem se chceme prosadit.

Tomu rozumím, ale nemělo se to propojit s konkrétními cíli?

Nezapomeňte, že TOP 09 měla celostní téma a měla i krajská témata, která odpovídají pravomocem krajských zastupitelstev. V těchto programech se konkrétně mluvilo o tom, co chceme dělat ve školství, zdravotnictví, infrastruktuře.

Co spojení pravicových stran? V některých krajích byla znatelná velká rozdrobenost na pravici...

Samozřejmě integrace a společný postup pravice je řešení. Do té doby, než to narazí na osobní ambice několika jedinců, kteří mají pocit, že právě oni by měli kandidovat samostatně a ostatním to dokázat.

Už jste se zmínil o Starostech a nezávislých (STAN). Pokusíte se s nimi znovu spojit?

Spolupráci máme. Ten projekt byl velmi úspěšný, byl to model celostátní a ideově zakotvený. A stalo se to samé, co jsem říkal. Narazilo to na osobní ambice. Já jim to nevyčítám, jen to konstatuji. Spolupráce s nezávislými starosty bude pro TOP 09 i nadále prioritou, protože se to ukázalo jako velmi užitečné. A nyní jsou dvě možnosti, buď spolupráce bude probíhat na individuální bázi, nebo to bude na základě smlouvy s regionálními hnutími, mezi které patří i STAN. Jakou formu zvolíme, bude záležet na dalších dohodách a debatě.

A co spolupráce s ODS?

Máme s nimi vynikající a úzkou spolupráci ve sněmovně a myslíme si, že žádné dva kluby v moderním parlamentarismu nebyly tak efektivní ve své opoziční práci jako my. A tady hovořit o nějaké společné předvolební koalici naráží na zcela odlišný pohled na budoucnost České republiky v Evropské unii – zda jet v tvrdém jádru, nebo pomalém pruhu. My si myslíme, že by Česká republika neměla jet v pomalém pruhu. Protože pak vždy narazíte na ceduli exit. Po volbách je ale vždy možné udělat nějaký kompromis podle toho, jak rozhodli voliči.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy