Zeptám se kolegů, jestli mám skončit, říká Kalousek po volebním krachu. Pošlou mu lísteček v obálce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
10. 10. 2016 10:38
Pravicová TOP 09 propadla v krajských volbách. Získala pouhé 3,39 procenta hlasů. Prohru přiznal i šéf strany Miroslav Kalousek. Do konce měsíce se rozhodne, zda jako předseda strany neskončí. Rozhodnout se chce na základě anonymních vyjádření nejbližších spolustraníků. "Pošlou mi lísteček do obálky a já se pak podívám, jaký mají názor. Na základě toho se rozhodnu," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Kalousek.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | Foto: Milan Bureš

Mluvil jsem s lidmi z TOP 09, tlak na vaše odstoupení ve straně je. Další si ale nemyslí, že byste měl nyní odcházet. Jak vy na to pohlížíte?

Jsem připraven vést stranu do úspěšných voleb do sněmovny, ale nutně potřebuji vědět, zda je to názor i mých nejbližších spolupracovníků. To rozhodnutí musím udělat sám. Chci se ale rozhodnout tak, že se bude opírat o názor lidí, které požádám, aby mi jej anonymně sdělili. Pošlou mi lísteček v obálce a já se pak podívám, jaký mají názor. Na základě toho se rozhodnu.

Kdy se to stane?

V druhé polovině října.

Kdybyste se nakonec rozhodl, že odejdete z vedení…

Musí se rozhodnout moji spolustraníci. Já jsem připraven vést stranu do dalších voleb. Ale musím si zjistit, zda to chce i strana. Pokud zjistím, že si značná část nemyslí, že je to správné rozhodnutí, přehodnotil bych to. A pak by museli rozhodovat jiní.

Získali jste pouze něco přes tři procenta hlasů. Můžete pojmenovat důvod?

Na rozdíl od lidovců nebo komunistů jsme neztratili žádný mandát. Při minulých volbách se STAN jsme pro TOP 09 vytěžili 19 mandátů a v těchto volbách jsme získali 19 mandátů. Nechci to vydávat za úspěch, cíle jsme měli mnohem vyšší. Ale nejedná se ani o ztrátu.

Přeci jen tři procenta jsou dost málo. Není to tím, že jste až příliš akcentovali témata jako svoboda slova a zapomněli na nějaké konkrétní věci jako třeba infrastruktura?

My si myslíme, že svoboda je nejvyšší lidskou potřebou.

O tom nepochybuji, já se ptám na něco trochu jiného…

Jestli nastala doba, kdy je skutečně ohrožené stávající demokratické prostředí a s ním svoboda každého z nás, tak jsme předpokládali, že to bude velké téma naší kampaně. A nemůžu souhlasit s tím, že to nebylo konkrétní. Sestavili jsme seznam nesvobody a ukázali, v čem se chceme prosadit.

Tomu rozumím, ale nemělo se to propojit s konkrétními cíli?

Nezapomeňte, že TOP 09 měla celostní téma a měla i krajská témata, která odpovídají pravomocem krajských zastupitelstev. V těchto programech se konkrétně mluvilo o tom, co chceme dělat ve školství, zdravotnictví, infrastruktuře.

Co spojení pravicových stran? V některých krajích byla znatelná velká rozdrobenost na pravici...

Samozřejmě integrace a společný postup pravice je řešení. Do té doby, než to narazí na osobní ambice několika jedinců, kteří mají pocit, že právě oni by měli kandidovat samostatně a ostatním to dokázat.

Už jste se zmínil o Starostech a nezávislých (STAN). Pokusíte se s nimi znovu spojit?

Spolupráci máme. Ten projekt byl velmi úspěšný, byl to model celostátní a ideově zakotvený. A stalo se to samé, co jsem říkal. Narazilo to na osobní ambice. Já jim to nevyčítám, jen to konstatuji. Spolupráce s nezávislými starosty bude pro TOP 09 i nadále prioritou, protože se to ukázalo jako velmi užitečné. A nyní jsou dvě možnosti, buď spolupráce bude probíhat na individuální bázi, nebo to bude na základě smlouvy s regionálními hnutími, mezi které patří i STAN. Jakou formu zvolíme, bude záležet na dalších dohodách a debatě.

A co spolupráce s ODS?

Máme s nimi vynikající a úzkou spolupráci ve sněmovně a myslíme si, že žádné dva kluby v moderním parlamentarismu nebyly tak efektivní ve své opoziční práci jako my. A tady hovořit o nějaké společné předvolební koalici naráží na zcela odlišný pohled na budoucnost České republiky v Evropské unii – zda jet v tvrdém jádru, nebo pomalém pruhu. My si myslíme, že by Česká republika neměla jet v pomalém pruhu. Protože pak vždy narazíte na ceduli exit. Po volbách je ale vždy možné udělat nějaký kompromis podle toho, jak rozhodli voliči.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy