Ženy v zaměstnání pracují jako muži, k tomu doma 2x víc

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
17. 7. 2010 0:30
Ukázal to rozsádhlý výzkum mezi třemi tisíci lidmi
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Skandinávský model manželství, kdy oba partneři stejně pracují a stejně se i podílejí na péči o děti a domácnost, do Česka ještě nedorazil.

"Muži tráví více času v zaměstnání než ženy, ženy však vedle placené práce zastanou i většinu práce neplacené," shrnuje situaci v českých rodinách rozsáhlý průzkum pražského Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Studie se zúčastnilo 3000 lidí v šesti skupinách - od párů, které jsou spolu jen pár měsíců, až po dvojice, jež vychovaly děti a jsou v takzvaném stádiu opuštěného hnízda.

Celkový objem času, který ženy věnují neplacené práci, je oproti mužům více než dvojnásobný - 56 hodin proti 25. V zaměstnání tráví pouze o necelou pětinu méně času než muži - 40 hodin proti 47 hodinám u mužů.

Domácí práce jsou příčinou hádek

"Genderové stereotypy v rozdělení "pracovního" času v rámci rodiny a mimo rodinu se tedy výrazně nemění, stále převažuje tzv. smíšený model. Při rozdělení neplacené práce v rodině převládá spíše tradiční model, kdy se žena stará o domácnost. Naopak, v přístupu k placené práci dominuje moderní, egalitární, model, kdy oba partneři pracují," vysvětlují autorky průzkumu.

Právě domácí práce a jejich rozdělení bývají i nejčastější příčinou neshod.

Na rozdělení domácích prací se podle studie neshodne zhruba 33 procent párů, zatímco u výchovy dětí je to jen 15 procent dvojic.

Výzkumnice sledovaly i to, jak se rodiče podílejí na péči o děti.

1 z 10: Měl by se mnohem víc starat o děti

Tady je velká část mužů spokojena s tím, jak jejich partnerka o děti pečuje, a nic by na tom neměnilo - celkem 83 procent.

Ženy tak bezvýhradně spokojené nejsou.

"Představy žen jsou výrazně odlišné. Více než polovina (52-57 % podle typu rodiny) je sice se stávajícím zapojením svého partnera do péče a výchovy dětí spokojena (resp. si nepředstavuje podstatnější změny oproti stávajícímu stavu), více než třetina žen však naopak hovoří o potřebě větší spolupráce svého partnera v této oblasti," upozorňují autorky z Výzkumného Ústavu práce a sociálních věcí.

Každá desátá žena by si pak přála dokonce "o hodně větší" účast muže na péči a výchově dětí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy