Ženy v zaměstnání pracují jako muži, k tomu doma 2x víc

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
17. 7. 2010 0:30
Ukázal to rozsádhlý výzkum mezi třemi tisíci lidmi
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Skandinávský model manželství, kdy oba partneři stejně pracují a stejně se i podílejí na péči o děti a domácnost, do Česka ještě nedorazil.

"Muži tráví více času v zaměstnání než ženy, ženy však vedle placené práce zastanou i většinu práce neplacené," shrnuje situaci v českých rodinách rozsáhlý průzkum pražského Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Studie se zúčastnilo 3000 lidí v šesti skupinách - od párů, které jsou spolu jen pár měsíců, až po dvojice, jež vychovaly děti a jsou v takzvaném stádiu opuštěného hnízda.

Celkový objem času, který ženy věnují neplacené práci, je oproti mužům více než dvojnásobný - 56 hodin proti 25. V zaměstnání tráví pouze o necelou pětinu méně času než muži - 40 hodin proti 47 hodinám u mužů.

Domácí práce jsou příčinou hádek

"Genderové stereotypy v rozdělení "pracovního" času v rámci rodiny a mimo rodinu se tedy výrazně nemění, stále převažuje tzv. smíšený model. Při rozdělení neplacené práce v rodině převládá spíše tradiční model, kdy se žena stará o domácnost. Naopak, v přístupu k placené práci dominuje moderní, egalitární, model, kdy oba partneři pracují," vysvětlují autorky průzkumu.

Právě domácí práce a jejich rozdělení bývají i nejčastější příčinou neshod.

Na rozdělení domácích prací se podle studie neshodne zhruba 33 procent párů, zatímco u výchovy dětí je to jen 15 procent dvojic.

Výzkumnice sledovaly i to, jak se rodiče podílejí na péči o děti.

1 z 10: Měl by se mnohem víc starat o děti

Tady je velká část mužů spokojena s tím, jak jejich partnerka o děti pečuje, a nic by na tom neměnilo - celkem 83 procent.

Ženy tak bezvýhradně spokojené nejsou.

"Představy žen jsou výrazně odlišné. Více než polovina (52-57 % podle typu rodiny) je sice se stávajícím zapojením svého partnera do péče a výchovy dětí spokojena (resp. si nepředstavuje podstatnější změny oproti stávajícímu stavu), více než třetina žen však naopak hovoří o potřebě větší spolupráce svého partnera v této oblasti," upozorňují autorky z Výzkumného Ústavu práce a sociálních věcí.

Každá desátá žena by si pak přála dokonce "o hodně větší" účast muže na péči a výchově dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy