Ženy v zaměstnání pracují jako muži, k tomu doma 2x víc

Ukázal to rozsádhlý výzkum mezi třemi tisíci lidmi
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Skandinávský model manželství, kdy oba partneři stejně pracují a stejně se i podílejí na péči o děti a domácnost, do Česka ještě nedorazil.

"Muži tráví více času v zaměstnání než ženy, ženy však vedle placené práce zastanou i většinu práce neplacené," shrnuje situaci v českých rodinách rozsáhlý průzkum pražského Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Studie se zúčastnilo 3000 lidí v šesti skupinách - od párů, které jsou spolu jen pár měsíců, až po dvojice, jež vychovaly děti a jsou v takzvaném stádiu opuštěného hnízda.

Celkový objem času, který ženy věnují neplacené práci, je oproti mužům více než dvojnásobný - 56 hodin proti 25. V zaměstnání tráví pouze o necelou pětinu méně času než muži - 40 hodin proti 47 hodinám u mužů.

Domácí práce jsou příčinou hádek

"Genderové stereotypy v rozdělení "pracovního" času v rámci rodiny a mimo rodinu se tedy výrazně nemění, stále převažuje tzv. smíšený model. Při rozdělení neplacené práce v rodině převládá spíše tradiční model, kdy se žena stará o domácnost. Naopak, v přístupu k placené práci dominuje moderní, egalitární, model, kdy oba partneři pracují," vysvětlují autorky průzkumu.

Právě domácí práce a jejich rozdělení bývají i nejčastější příčinou neshod.

Na rozdělení domácích prací se podle studie neshodne zhruba 33 procent párů, zatímco u výchovy dětí je to jen 15 procent dvojic.

Výzkumnice sledovaly i to, jak se rodiče podílejí na péči o děti.

1 z 10: Měl by se mnohem víc starat o děti

Tady je velká část mužů spokojena s tím, jak jejich partnerka o děti pečuje, a nic by na tom neměnilo - celkem 83 procent.

Ženy tak bezvýhradně spokojené nejsou.

"Představy žen jsou výrazně odlišné. Více než polovina (52-57 % podle typu rodiny) je sice se stávajícím zapojením svého partnera do péče a výchovy dětí spokojena (resp. si nepředstavuje podstatnější změny oproti stávajícímu stavu), více než třetina žen však naopak hovoří o potřebě větší spolupráce svého partnera v této oblasti," upozorňují autorky z Výzkumného Ústavu práce a sociálních věcí.

Každá desátá žena by si pak přála dokonce "o hodně větší" účast muže na péči a výchově dětí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy