reklama
 
 

Do Česka na výlet, prohlédnout si Brno a otěhotnět. Babišův fond spouští nový byznys

20. 5. 2016 9:00
Babišův Fond Hartenberg Capital, kterému v Česku prostřednictvím firmy FutureLife patří několik klinik na umělé oplodnění, přišel s novou službou. O zahraniční pacientky se začne starat už od jejich příletu. Ženám a jejich partnerům zajistí taxi, hotel i program na několik dní. Lékaři, kteří v klinikách pracují, říkají, že takový přístup může zvýšit pravděpodobnost otěhotnění. Podobné služby již nabízejí v Česku také další zdravotnická zařízení. Většinou ale říkají, že o ně není takový zájem.

Praha - Kliniky asistované reprodukce z fondu Hartenberg Capital, který spravuje soukromé peníze ministra financí Andreje Babiše, spouštějí nový byznys. O zahraniční pacientky se nově postarají už od jejich příletu do Česka. Ženám a jejich partnerům zajistí taxi, hotel i program na několik dní. Vedení společnosti tvrdí, že takový přístup může zvýšit pravděpodobnost otěhotnění.

Podobné služby již nabízí v Česku také další zdravotnická zařízení. Ta ale tvrdí, že o ně není takový zájem.

Babišův Hartenberg Capital vlastní kliniky v Praze, Brně, Ostravě nebo Hradci Králové. Ročně od zahraničích pacientů inkasují zhruba 350 milionů korun a stále častěji se setkávají s případy, kdy klienti požadují nejen léčbu, ale i něco navíc.

"Třeba v Brně chtějí zahraniční pacienti kompletní servis. Oni přiletí do Vídně a chtějí mít zajištěné taxi, hotel a plán na to, co pět dní dělat v Brně," popisuje Jozef Janov, který je většinovým vlastníkem Hartenberg Capital.

Páry jezdí otěhotnět ve skupině

Fond již začal tyto služby nabízet. Chce ale mít plnou kontrolu, proto jedná s cestovními kancelářemi, taxislužbami a hotely. "Nechceme, aby psali na různých fórech, že lékaři byli dobří, ale na hotelu zaplatili více, taxikář je o sto eur obral," prohlásil Janov. "Dáme jim takový balíček, že přiletí do Česka na výlet a ještě otěhotní," dodal.

V Brně má fond pacientek ze zahraničí nejvíce. Je jich zhruba 85 procent ze všech klientů a většinou se jedná o početné skupiny. Třeba čtrnáct párů naposledy přiletělo z Izraele a deset párů z Francie. "Naši doktoři hovoří o tom, že ta psychika je pro tělo důležitá. Snažíme se, aby ty externí vlivy byly co nejnižší," vysvětluje Janov, proč chtějí nabízet klientkám vedle léčby právě i tuto novinku.

V Brně má svou kliniku, která nabízí umělé oplodnění, i společnost Sanatorium Helios. Klientky se tu mohou ubytovat v jejich penzionu, zajišťují jim také taxi. "Spousta pacientů k nám přijede vlastním autem, pokud letí letadlem, služeb taxikáře zpravidla využijí," uvedla vedoucí marketingového oddělení Radka Kremrová.

O služby není zájem, říkají kliniky

Ubytování u několika nasmlouvaných hotelů má i pražská klinika IVF Cube. Zájem ale velký není. "Mnoho klientů si radši zajišťuje ubytování samo," řekl provozní ředitel Michal Jelen.

Podobné zkušenosti má také vedení olomoucké kliniky Fertimed. "Dopravu z letiště si zajišťují sami, protože je takto levnější než speciálně přistavené taxi; program při pobytu si výhradně zajišťují sami, o naše služby - mimo občasné konzultace - v této oblasti absolutně není zájem," prohlásil lékař Aleš Sobek.

Hartenberg Capital vedle klinik, které zajišťují umělé oplodnění, má nyní zájem i o koupi nemocnic a poliklinik. V současné době jedná fond i o nákupu čtyř dalších zdravotnických zařízení. Pokud se podaří smlouvu podepsat, mohl by nový nákup oznámit během několika týdnů.

Asistovaná reprodukce má v Česku dlouhou historii, udělali jsme jich desítky tisíc. Největší nepřítel je přitom věk ženy, říká lékař Mrázek. | Video: Daniela Drtinová |  19:59

autor: Radek Nohl | 20. 5. 2016 9:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama