Medicínu studuje třikrát víc žen než mužů. Hrozí nedostatek lékařů v oborech, jako je ortopedie

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
6. 4. 2016 5:30
Mladé lékařky jsou nad mužskými kolegy v přesile. Například na 1. lékařské fakultě UK jich studuje skoro třikrát víc. Odborníci se shodují, že ženská převaha časem povede k nedostatku lékařů v oborech, kde je potřeba fyzická síla, jako je například ortopedie. Podle ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka jsou na vině hlavně špatně nastavené přijímací zkoušky na medicínu. Děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo to ale odmítá.
Lékařky mají nad mužskými kolegy přesilu (ilustrační foto).
Lékařky mají nad mužskými kolegy přesilu (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaMedicína už dávno není doménou mužů. Postupem času se poměr obrátil a lékařky jsou nad mužskými kolegy dokonce v převaze. Například na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, která je největší v Česku, momentálně studuje skoro třikrát více dívek – mediček je podle studijního oddělení 3350, zatímco mediků jen 1292.

Lékaři se proto bojí, že se ženská přesila časem projeví nedostatkem absolventů oborů, které vyžadují velkou fyzickou sílu, jako je třeba ortopedie nebo porodnictví. Podle ředitele největší české nemocnice v pražském Motole Miloslava Ludvíka hrozí, že se časem v "silových" oborech nebude mít kdo specializovat.

Výbava lékařů na sále, kde se operují pacientovy kosti, často připomíná zednický vercajk. Ortopedi používají kladiva i majzlíky. Operace navíc trvají dlouhé hodiny.

"Pamatuji si, když poprvé běžela Nemocnice na kraji města a všichni se tam divili, že si lékařka v hlavní roli vybrala ortopedii, protože to byl opravdu mužský obor. A dodneška to zůstalo neříkám mužským oborem, ale oborem, kde opravdu záleží na fyzické síle," připomíná Ludvík slavnou postavu ortopedky Alžběty Čeňkové.

Přijímací zkoušky nahrávají dívkám

Podle Jiřího Běhounka z České společnosti pro ortopedii a traumatologii je zatím ortopedů dost. "Ale když muži studovat nebudou, tak to problém bude,“ přiznává Běhounek, který je zároveň primářem oddělení ortopedie v pelhřimovské nemocnici. Podle něj fyzickou zátěž zatím nezmírnil ani technologický pokrok. "Jak říkali naši předkové, ortopedie je takzvaně nandavací a vyndavací obor. Nandáte tam endoprotézu, za nějaký čas se opotřebuje, tak ji musíte vyměnit, což zatím nejde jinak než lidskou činností," vysvětluje.

Podle Ludvíka je převaha mediček dána současným nastavením přijímacích zkoušek. "Jsou hodně postaveny na schopnosti naučit se poměrně velké množství učiva a pak ho prezentovat. A je fakt, že v tom jsou ženy výrazně lepší než muži. Notabene ve věku osmnáct až dvacet,“ je přesvědčen ředitel Motola.

Děkan 1. lékařské fakulty UK Aleksi Šedo souhlasí s tím, že pro ortopedii nebo porodnictví bude ženská přesilovka časem znamenat problém. Odmítá však, že by na vině byly špatně nastavené přijímačky.

"U nás to už dávno není tak, že by se uchazeči na přijímačky našprtali. Navíc specifikem 1. lékařské fakulty - a myslím, že další se budou přidávat - je, že abychom zdůraznili logický princip, tak dáváme studentům bonifikaci za úspěšně absolvovanou matematiku na střední škole,“ popisuje Šedo.

Sám za možnou příčinu ženské převahy vidí touhu mužů začít co nejrychleji po škole vydělávat. "Není úplně přesné říkat, že lékaři si vydělají málo peněz. Ale po škole si vydělají málo peněz a mají spoustu práce. Cesta k ekonomickému úspěchu je v jiných oborech rychlejší," dodává děkan Šedo.

Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v roce 2013 v Česku působilo 2336 lékařek do 29 let. Lékařů ve stejné věkové kategorii bylo jen 1186. Ve věkovém rozmezí od 30 do 34 let se nacházelo 2007 žen, mužů bylo o 410 méně. Naproti tomu v kategorii 60 až 64 převažují muži, je jich o stovku více.

 

Právě se děje

Další zprávy