Ženy, které převedly děti přes koleje při zavřených závorách, nespáchaly trestný čin

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 28. 2. 2020 14:03
Učitelky, které začátkem února přecházely v pražských Řeporyjích se skupinou třinácti dětí koleje, ačkoli byly závory dole a svítil výstražný systém, nespáchaly trestný čin. Policie předala případ magistrátu, který musí dořešit, jestli se nedopustily přestupku v dopravě. Učitelky se skupinou dětí dobíhaly vlak jedoucí ve 12 hodin ve směru na Prahu. Do odjezdu zbývaly čtyři minuty.
Učitelky hazardovaly se životy 13 dětí na železničním přejezdu v Řeporyjích | Video: Mall.tv, Extrémní starosta

"Vyhodnocením kamerových záznamů a výslechem svědků jsme zjistili, že nebyly naplněné znaky jakéhokoliv trestného činu, které by nám umožnily zahájit trestní stíhání konkrétních osob," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Policisté případ původně prověřovali pro podezření z trestného činu obecné ohrožení, za což může hrozit v nejhorším případě až osm let vězení.

Nakonec ale případ předávají policisté k posouzení správnímu orgánu, v tomto případě pražskému magistrátu. O případném přestupku v dopravě bude rozhodovat oddělení správního řízení Odboru dopravněsprávních činností.

Na sociálních sítích se v minulých týdnech šířila informace, že učitelky k přechodu kolejí vyzval někdo z personálu Českých drah. Podle mluvčí Vandy Rajnochové se však informace nezakládá na pravdě. "Z našeho interního šetření vyplynulo, že žádný ze zaměstnanců Českých drah vychovatelky k přecházení přes železniční přejezd nevybízel," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí.

Mluvčí Správy železnic Marek Illiaš Aktuálně.cz v minulosti řekl, že situace mohla být pro skupinu nebezpečná. Na lince S6 mezi Prahou-Smíchovem a Nučicemi je vypravována i nákladní doprava či mimořádné vlaky.

"Přejezd byl ve výstraze a takovéto chování je naprosto neomluvitelné a o to více zarážející, že se ho dopustily učitelky, které by měly jít dětem vzorem a které jsou za jejich bezpečí zodpovědné. Je naprosto lhostejné, že v době incidentu stál vlak ve stanici," řekl Aktuálně.cz mluvčí.

Podle mluvčího v daném úseku jede v 11:43 rychlík do Českých Budějovic, který stanicí projíždí plnou traťovou rychlostí. "Stačilo by pár minut zpoždění a strojvůdce by neměl šanci vlak zastavit," řekl dále Illiaš.

Na případ upozornil starosta Řeporyjí Pavel Novotný, který video pořídil v rámci pořadu Extrémní starosta pro internetovou televizi Mall.TV.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy