reklama
 
 

Zadlužená žena vínem a léky omámila svého vnuka a podpálila dům, dostala 16 let

Aktualizováno 19. 5. 2016 13:46
Loni v létě žena svého vnuka omámila vínem a tišícími léky a zapálila dům, ve kterém oba byli. Oba se nakonec z hořícího domu dostali ven. Nyní jí za pokus o vraždu krajský soud potrestal 16 lety za mřížemi. Invalidní důchodkyně se potýkala s dluhy, věřitelům dlužila zhruba 400 tisíc korun. Ještě před založením požáru odsouzená napsala insolvenční správkyni, že má na svědomí dva životy. Žena se po požáru navíc snažila získat peníze z pojistek.

Ústí nad Labem - Invalidní důchodkyně z Děčína by měla za pokus o vraždu svého vnuka strávit 16 let ve vězení. Rozhodl tak ústecký krajský soud. Kromě pokusu o vraždu dítěte ji potrestal i za pokus o pojistné podvody.

Případ se odehrál loni na konci července v obci na Děčínsku. Podle soudu ženu postupně opouštěli rodinní příslušníci, žít s ní nechtěl ani tehdy třináctiletý chlapec, kterého měla v pěstounské péči. Navíc se potýkala s dluhy. Dítěti podle soudu podala víno s tlumícími léky, aby usnul, a pak zapálila dům, ve kterém oba žili. Chlapce pak vzbudila házením kamení do okna sousedka. Dítě i obžalovaná se dostali z hořícího domu ven.

Oheň dům zcela zničil. Podle soudu se pak snažila žena získat peníze z pojistek, více než čtyři miliony korun. V žádostech o plnění pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá.

Obžalovaná byla podle veřejně dostupných informací z insolvenčního rejstříku ve svízelné finanční situaci. Dlužila mnoha věřitelům zhruba 400 tisíc korun, soud jí ale zamítl oddlužení a vyhlásil konkurz. Ženě tak hrozilo, že o dům přijde. "Ještě před požárem napsala insolvenční správkyni, že ji donutila k nejhoršímu a že má na svědomí dva životy," řekl při vynesení rozsudku předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Podle soudu byla motivem jejího jednání pomsta. "Vyplývá to zejména ze znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie, kde znalci popisovali poruchu osobnosti, kterou paní obžalovaná trpí. A právě to je jeden z příznaků, jimiž se toto projevuje. Je to zřejmé z jejího chování k dalším osobám, kdy jim vytýká v podstatě vše, co udělají, co kdo udělá, je vždy špatně," řekl Bednář.

Ženě hrozilo podle právní kvalifikace případu 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Pro jeho uložení ale nebyly podle Bednáře podmínky. "Podmínkou je mimo jiného okolnost, že náprava obžalovaného je zvláště ztížena. Nic takového znalci nezjistili. To znamená, že uložení výjimečného trestu nepřicházelo v úvahu. Trest byl uložen blíže spodní hranici zákonné sazby především s ohledem na skutečnost, že nedošlo k dokonání trestného činu a obžalovaná byla osobou dosud soudně netrestanou," uvedl Bednář.

Rozsudek není pravomocný. Obžalovaná se odvolala na místě, státní zástupce si ponechal lhůtu. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

autor: ČTK | 19. 5. 2016 13:32

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama