Žena z Ostravy žaluje resort životního prostředí. Manžel zemřel vaší vinou, tvrdí

tok tok
6. 12. 2018 17:49
Ministerstvo životního prostředí čelí další žalobě týkající se kvality ovzduší. Kvůli údajné nečinnosti ve věci snížení poletujících škodlivých látek v regionu ji podává žena z ostravských Radvanic, která v minulosti trpěla rakovinou plic a jejíž manžel nemoci podlehl. Ministerstvo viní z odpovědnosti za újmu na zdraví a smrt.
Ulice Šenovská mezi Bartovicemi a Novou hutí.
Ulice Šenovská mezi Bartovicemi a Novou hutí. | Foto: Jakub Plíhal

"Žalobkyně a její manžel žili celý život v Radvanicích a Bartovicích, kde jsou dlouhodobě překračovány zákonné limity znečištění ovzduší. Tento stav je sám o sobě protiprávní," uvedl advokát Pavel Černý, právní zástupce žalobkyně.

Podle něj ministerstvo neplní svou zákonnou povinnost snížit znečištění ovzduší na minimum a musí tím pádem přijmout zodpovědnost. Jeho právní kancelář také zdůrazňuje, že manželé žili aktivně a byli nekuřáky. U ženy se povedlo nemoc vyléčit, její manžel ale letos zemřel.

Vladimír Rozbroj z Šenova vytografoval ve svém městě oblohu. Objektiv nasměroval nad areál Arcelor Mittal Ostrava a fotografii nazval "Mittalův hřib". Fotograf je jedním z autorů petice, která požaduje snížení emisí vypouštěných továrnou do ovdzuší.
Vladimír Rozbroj z Šenova vytografoval ve svém městě oblohu. Objektiv nasměroval nad areál Arcelor Mittal Ostrava a fotografii nazval "Mittalův hřib". Fotograf je jedním z autorů petice, která požaduje snížení emisí vypouštěných továrnou do ovdzuší. | Foto: Vladimír Rozbroj

Ostravská městská část Radvanice a Bartovice se nachází v těsné blízkosti hutnického a strojírenského komplexu Nová huť ve vlastnictví společnosti Arcelor Mittal. Ovzduší zde dlouhodobě dosahuje nejvyšších hodnot prachových částic a jiných škodlivých a karcinogenních látek na území Česka.

Ačkoli ministerstvo životního prostředí spolu s Moravskoslezským krajem přijalo řadu dlouhodobých strategických plánů s cílem zlepšit stav ovzduší, znečištění se stále nepodařilo snížit na úroveň, kterou by zákon povoloval.

"Většina plánů, které stát pro čistší ovzduší vydává, obsahuje pouze vágní popis situace či nekonkrétní opatření," tvrdí Petra Marie Andrášik, právnička organizace Frank Bold, která se dlouhodobě zabývá ochranou ovzduší.

Žaloba se opírá nejen o citace lékařů a epidemiologů, ale také o konkrétní závěry Evropského soudu pro lidská práva, který v minulosti ve dvou podobných případech z Ruska a Španělska rozhodl v prospěch poškozených.

U soudu bez úspěchu

V Česku se ale zatím žalobcům v podobných případech zcela uspět nepodařilo. Za újmu ve smyslu zhoršení kvality života a snížení ceny nemovitostí se se státem v minulosti soudil například i jiný obyvatel Radvanic a Bartovic Vladimír Burda.

V roce 2016 pražský městský soud zamítl žalobu Ostravanky Pavly Skýbové. Od státu žádala odškodnění ve výši milionu korun za nevydání programu ke zlepšení kvality ovzduší. Skýbová tvrdila, že jí vznikla nemajetková újma, protože žije ve stresu a obavách.

Ministerstvo životního prostředí v minulosti žalovalo například i občanské sdružení Čisté nebe či jiné občanské organizace v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

 

Právě se děje

Další zprávy