Žena z důvěřivého vdovce vylákala téměř 10 milionů korun. Odpyká si za to 6,5 roku za mřížemi

ČTK ČTK
28. 7. 2016 13:29
Vrchní soud v Praze potvrdil Evě Peštové trest 6,5 roku vězení za to, že z důvěřivého vdovce pod různými záminkami vylákala bezmála deset milionů korun. Čtyřiačtyřicetiletá žena, která má pouze základní vzdělání, si vymýšlela příběhy o tom, jak potřebuje peníze na letenku do Kanady na přepravu sestřina dítěte do Česka, pro advokáta či na uplácení soudců v dědickém řízení. Dalších 200 tisíc korun si vzala na operaci neexistujícího mozkového nádoru své dcery. Peštová k soudu nepřišla kvůli údajným psychickým problémům.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Za vylákání téměř deseti milionů korun z důvěřivého vdovce si Eva Peštová odpyká 6,5 roku vězení. Trest za podvod jí ve čtvrtek pravomocně potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Žena muži lhala, že potřebuje finanční prostředky na to, aby zaopatřila sirotka  po své sestře. V trestním řízení tvrdila, že ji muž zahrnoval penězi a drahými dárky, protože spolu měli milenecký poměr.

"Chování paní obžalované svědčí naprosto jasně o tom, že s panem poškozeným manipulovala ze zištných důvodů a byla v tomto směru nepochybně velice zdatná," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Lenka Konopová.

Čtyřiačtyřicetiletá Peštová k soudu nepřišla kvůli údajným psychickým problémům. Podle verdiktu musí vdovci peníze vrátit, odvolací senát pouze o 700 tisíc korun snížil původně určenou výši způsobené škody. Se zbylým nárokem odkázal osmapadesátiletého muže na občanskoprávní řízení.

Peštová se s vdovcem seznámila v roce 2012, když si pronajala byt v jeho domě v pražské Libni. Později si vymýšlela, že potřebuje peníze na letenku do Kanady, na přepravu sestřina dítěte do Česka, pro advokáta či na uplácení soudců v dědickém řízení. Jindy si vyžádala peníze na řešení zdravotních problémů a využila je na plastiku prsou. Dalších 200 tisíc korun si vzala na operaci neexistujícího mozkového nádoru své dcery.

Vdovec, který je podle znalců naivní a snadno manipulovatelný, soudům v minulosti řekl, že chtěl Peštové původně pomoci půjčkou. Další peníze jí nosil, protože mu říkala, že jinak nedostane zpátky nic. Žena ho nakonec přesvědčila k uzavření sňatku, a to pod smyšlenou legendou, že tak bude mít větší šanci dostat do své péče sestřino dítě i získat dědictví, z nějž mu půjčky vrátí. Muž na ni přepsal své nemovitosti, zadlužil se a okradl i vlastní matku, a to o tři miliony korun. "Chování, které by u jiného mohlo být zarážející, bylo vzhledem k jeho povahovým rysům zcela pochopitelné," poznamenala soudkyně.

Peštová má základní vzdělání, už dříve byla trestána pro podvod. Vyšetřovatelům sdělila, že vdovec jí sice dával peníze, prý šlo ale o desítky tisíc, ne o miliony. Nepracovala, protože jí údajně řekl, že ji bude živit. Manželství prý před příbuznými tajili, protože je Romka. Tvrdila také, že auto, zlato a drahé kabelky, které si pořídila, jí koupil právě manžel. Muž to ale popřel. Dalších několik set tisíc prý vyhrála v automatech, a to hned na první pokus.

Před vstupem do manželství vedly úřady na Peštovou 45 exekucí v řádu milionů korun. Věřitelé začali dluhy následně vymáhat po vdovci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy