Žena z důvěřivého vdovce vylákala téměř 10 milionů korun. Odpyká si za to 6,5 roku za mřížemi

ČTK ČTK
28. 7. 2016 13:29
Vrchní soud v Praze potvrdil Evě Peštové trest 6,5 roku vězení za to, že z důvěřivého vdovce pod různými záminkami vylákala bezmála deset milionů korun. Čtyřiačtyřicetiletá žena, která má pouze základní vzdělání, si vymýšlela příběhy o tom, jak potřebuje peníze na letenku do Kanady na přepravu sestřina dítěte do Česka, pro advokáta či na uplácení soudců v dědickém řízení. Dalších 200 tisíc korun si vzala na operaci neexistujícího mozkového nádoru své dcery. Peštová k soudu nepřišla kvůli údajným psychickým problémům.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Za vylákání téměř deseti milionů korun z důvěřivého vdovce si Eva Peštová odpyká 6,5 roku vězení. Trest za podvod jí ve čtvrtek pravomocně potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Žena muži lhala, že potřebuje finanční prostředky na to, aby zaopatřila sirotka  po své sestře. V trestním řízení tvrdila, že ji muž zahrnoval penězi a drahými dárky, protože spolu měli milenecký poměr.

"Chování paní obžalované svědčí naprosto jasně o tom, že s panem poškozeným manipulovala ze zištných důvodů a byla v tomto směru nepochybně velice zdatná," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Lenka Konopová.

Čtyřiačtyřicetiletá Peštová k soudu nepřišla kvůli údajným psychickým problémům. Podle verdiktu musí vdovci peníze vrátit, odvolací senát pouze o 700 tisíc korun snížil původně určenou výši způsobené škody. Se zbylým nárokem odkázal osmapadesátiletého muže na občanskoprávní řízení.

Peštová se s vdovcem seznámila v roce 2012, když si pronajala byt v jeho domě v pražské Libni. Později si vymýšlela, že potřebuje peníze na letenku do Kanady, na přepravu sestřina dítěte do Česka, pro advokáta či na uplácení soudců v dědickém řízení. Jindy si vyžádala peníze na řešení zdravotních problémů a využila je na plastiku prsou. Dalších 200 tisíc korun si vzala na operaci neexistujícího mozkového nádoru své dcery.

Vdovec, který je podle znalců naivní a snadno manipulovatelný, soudům v minulosti řekl, že chtěl Peštové původně pomoci půjčkou. Další peníze jí nosil, protože mu říkala, že jinak nedostane zpátky nic. Žena ho nakonec přesvědčila k uzavření sňatku, a to pod smyšlenou legendou, že tak bude mít větší šanci dostat do své péče sestřino dítě i získat dědictví, z nějž mu půjčky vrátí. Muž na ni přepsal své nemovitosti, zadlužil se a okradl i vlastní matku, a to o tři miliony korun. "Chování, které by u jiného mohlo být zarážející, bylo vzhledem k jeho povahovým rysům zcela pochopitelné," poznamenala soudkyně.

Peštová má základní vzdělání, už dříve byla trestána pro podvod. Vyšetřovatelům sdělila, že vdovec jí sice dával peníze, prý šlo ale o desítky tisíc, ne o miliony. Nepracovala, protože jí údajně řekl, že ji bude živit. Manželství prý před příbuznými tajili, protože je Romka. Tvrdila také, že auto, zlato a drahé kabelky, které si pořídila, jí koupil právě manžel. Muž to ale popřel. Dalších několik set tisíc prý vyhrála v automatech, a to hned na první pokus.

Před vstupem do manželství vedly úřady na Peštovou 45 exekucí v řádu milionů korun. Věřitelé začali dluhy následně vymáhat po vdovci.

 

Právě se děje

Další zprávy