Žena poslala domnělému americkému vojákovi přes tři miliony. Podvod řeší policie

30. 11. 2022 19:23
Jednašedesátiletá žena z Jičínska postupně poslala domnělému americkému vojákovi během dvou let přes tři miliony korun. Seznámila se s ním přes WhatsApp. Kriminalisté se případem zabývají pro podezření ze spáchání podvodu neznámým pachatelem, za který hrozí v případě prokázání viny až osm let vězení. Případ není ojedinělý, policie před podobnými seznamovacími podvody opakovaně varuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Podle policie důvěřivá žena z Jičínska naletěla na legendu o osmačtyřicetiletém americkém vojákovi jménem Mike Tucker, toho času na mírové operaci v Iráku.

"Kontaktoval poškozenou koncem června roku 2021. Rodákovi z Durhamu v Severní Karolíně zbývalo sedm měsíců do ukončení armádní kariéry, po které plánoval opuštění rodné země a založení nové rodiny. Vdovec se dvěma dětmi, který vyrůstal v dětském domově, hledal českou ženu, jelikož právě ty mají dobrou a čestnou pověst," uvedla policejní mluvčí Eliška Pospíšilová.

Podvedené ženě údajný americký voják mimo jiné tvrdil, že v Česku plánuje koupit dům, ve kterém by oba žili. "Aby se žena s vojákem mohla setkat a seznámit ještě před ukončením mise, investovala do tohoto setkání téměř 400 tisíc korun. Po opětovných žádostech o zaslání dalších finančních prostředků s ním žena přestala komunikovat a začátkem srpna loňskému roku vše nahlásila policii," uvedla Pospíšilová.

Letos v dubnu podvodníkovi poslala další peníze

Jičínským kriminalistům se však pachatele nepodařilo ztotožnit a případ v září 2021 odložili. "Žena však komunikaci s Mikem obnovila a v dubnu tohoto roku zaslala další částky, které v různých výších posílala téměř čtvrt roku. S příslibem vrácení všech vynaložených prostředků investovala do společné budoucnosti téměř tři miliony korun. Podezření z podvodného jednání nahlásila žena policistům v minulém týdnu," uvedla policejní mluvčí.

Z předchozích případů je zřejmé, že scénář tohoto typu podvodu je stejný, legendy podvodníků jsou postaveny na modelu získání důvěry často pod záminkou společné budoucnosti. Policie opakovaně nabádá k obezřetnosti. Lidé by například neměli posílat peníze nikomu, koho znají pouze z virtuálního prostředí a nemohou si ověřit jeho identitu.

"Tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat nezanedbatelné finanční prostředky," dodala policejní mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy