Žena na zájezdu v Egyptě ochrnula. Deset let se soudí o peníze na pečovatelku

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 9. 2016 20:02
Cestovní kancelář Fischer musí zaplatit takřka milion korun ženě, která v dubnu 2005 ochrnula po úrazu na zájezdu do Egypta. Případ má kořeny v době, kdy předchozí vlastník cestovní kanceláře Václav Fischer neplatil pojištění. Za dlouhé trvání sporu může i to, že samy soudy postupně měnily názor na to, jak podobné případy odškodňovat. A jestli také proplácet náklady na pozdější léčbu.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Manželé S. si tehdy plnili svůj dávný sen: v důchodu procestovat co nejvíce zemí. V dubnu 2005 si proto koupili u cestovní kanceláře Fischer poznávací zájezd do Egypta.

Z něj se ale tehdy osmapadesátiletá Anna S. vrátila do půli těla ochrnutá a na vozíku: Při nehodě autobusu, kterým jeli na výlet a jenž najel na písečnou dunu, si zlomila obratel.

A soudy už deset let řeší spory mezi manželským párem a cestovní kanceláří o odškodnění za uvedenou nehodou. A také za proplacení trvalé péče, kterou žena potřebuje. "Předtím jsme jedenáct let jezdili po světě, nyní se dostanu akorát do nemocnice a k soudu," uvedl její manžel Jaroslav.

Nyní již jsme pojištěni

Případ má kořeny v době, kdy se cestovní kancelář potácela na pokraji krachu a její předchozí vlastník (a krátkou dobu i senátor) Václav Fischer neplatil pojištění. A nový vlastník, skupina KKCG Karla Komárka, ještě nové pojištění nestihl sjednat.

"Bylo to těsně po převzetí," potvrdila advokátka cestovní kanceláře Daniela Filipová, podle níž by již takový spor nevznikl, protože cestovní kancelář je pro podobné případy pojištěna. "Byl to navíc jediný takový případ," dodala.

A za dlouhé trvání sporu může i to, že samy soudy postupně měnily názor na to, jak podobné případy odškodňovat. A jestli také například proplácet náklady na pozdější léčbu. "Judikatura Nejvyššího soudu dříve neumožňovala tento nárok uplatnit, to změnil až Ústavní soud," uvedl soudce Městského soudu v Praze David Vláčil.

Žila společenským životem

Manželé S. tak podali postupně několik žalob. A to jak o odškodné za následky úrazu a způsobené komplikace, tak za zásah do práv na rodinný život. A také požadují uhradit náklady na léčbu a péči ošetřovatelek.

A již v minulosti uspěli. Soud jim před dvěma lety například přiznal více než tři miliony korun právě za zničený život a ztížené společenské uplatnění. Podle něj žila Anna S. do té doby velmi společenským životem.

"Pro následky úrazu pozbyla možnost v podstatě jakékoliv důstojné seberealizace v životě a společnosti a následky úrazu ji těžce zasáhly jak po stránce fyzické, tak psychické," uvedl soud.

Ten sice vycházel z bodového ohodnocení a tabulek, které však čtyřnásobně zvýšil s poukazem na předchozí aktivity ženy. "Byla zcela vyřazena z běžného života zdravé ženy středního věku, která před úrazem žila aktivním životem," odůvodnil soud.

A teď na ošetřovatelku

Žaloby ovšem pokračují. V nich manželé S.tentokrát požadují proplacení léčebných výloh a také nákladů na ošetřovatelku. Manžel se o ni sice stará, ale nezvládne to 24 hodin denně.

A ve čtvrtek jim Městský soud v Praze přiřkl pravomocně dalších 980 tisíc korun – o zhruba tři sta tisíc zvýšil sumu, kterou jim loni v dubnu přiznal Obvodní soud pro Prahu 3. A to za plat ošetřovatelky a léky v letech 2006 až 2008. Suma přitom není konečná, soud ještě musí rozhodnout o úrocích a nákladech řízení, které také půjdou do milionů.

Další žaloby ale ještě soudy projednávají. Manželé S. v nich totiž chtějí další miliony za léčbu a na plat ošetřovatelky v dalších obdobích. Nebylo by lepší, kdyby cestovní kancelář výdaje na léčení a ošetřovatelku platila bez soudu?

"Kdyby ta částka byla nesporná, tak platíme. Ale ani samy soudy nevědí, jak to přesně posuzovat," uvedla Filipová a poukázala i na to, že například čtvrtečním verdiktem soud manželům přiřkl jen polovinu požadované sumy.

Nicméně dohoda není vyloučena. V jednom ze souběžně probíhajících sporů totiž soud obě strany vyzval ke smíru. "Uvidíme, co nám navrhne protistrana, do té doby bychom se neradi vyjadřovali," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Jan Bezděk.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy