Žena na zájezdu v Egyptě ochrnula. Deset let se soudí o peníze na pečovatelku

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 9. 2016 20:02
Cestovní kancelář Fischer musí zaplatit takřka milion korun ženě, která v dubnu 2005 ochrnula po úrazu na zájezdu do Egypta. Případ má kořeny v době, kdy předchozí vlastník cestovní kanceláře Václav Fischer neplatil pojištění. Za dlouhé trvání sporu může i to, že samy soudy postupně měnily názor na to, jak podobné případy odškodňovat. A jestli také proplácet náklady na pozdější léčbu.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Manželé S. si tehdy plnili svůj dávný sen: v důchodu procestovat co nejvíce zemí. V dubnu 2005 si proto koupili u cestovní kanceláře Fischer poznávací zájezd do Egypta.

Z něj se ale tehdy osmapadesátiletá Anna S. vrátila do půli těla ochrnutá a na vozíku: Při nehodě autobusu, kterým jeli na výlet a jenž najel na písečnou dunu, si zlomila obratel.

A soudy už deset let řeší spory mezi manželským párem a cestovní kanceláří o odškodnění za uvedenou nehodou. A také za proplacení trvalé péče, kterou žena potřebuje. "Předtím jsme jedenáct let jezdili po světě, nyní se dostanu akorát do nemocnice a k soudu," uvedl její manžel Jaroslav.

Nyní již jsme pojištěni

Případ má kořeny v době, kdy se cestovní kancelář potácela na pokraji krachu a její předchozí vlastník (a krátkou dobu i senátor) Václav Fischer neplatil pojištění. A nový vlastník, skupina KKCG Karla Komárka, ještě nové pojištění nestihl sjednat.

"Bylo to těsně po převzetí," potvrdila advokátka cestovní kanceláře Daniela Filipová, podle níž by již takový spor nevznikl, protože cestovní kancelář je pro podobné případy pojištěna. "Byl to navíc jediný takový případ," dodala.

A za dlouhé trvání sporu může i to, že samy soudy postupně měnily názor na to, jak podobné případy odškodňovat. A jestli také například proplácet náklady na pozdější léčbu. "Judikatura Nejvyššího soudu dříve neumožňovala tento nárok uplatnit, to změnil až Ústavní soud," uvedl soudce Městského soudu v Praze David Vláčil.

Žila společenským životem

Manželé S. tak podali postupně několik žalob. A to jak o odškodné za následky úrazu a způsobené komplikace, tak za zásah do práv na rodinný život. A také požadují uhradit náklady na léčbu a péči ošetřovatelek.

A již v minulosti uspěli. Soud jim před dvěma lety například přiznal více než tři miliony korun právě za zničený život a ztížené společenské uplatnění. Podle něj žila Anna S. do té doby velmi společenským životem.

"Pro následky úrazu pozbyla možnost v podstatě jakékoliv důstojné seberealizace v životě a společnosti a následky úrazu ji těžce zasáhly jak po stránce fyzické, tak psychické," uvedl soud.

Ten sice vycházel z bodového ohodnocení a tabulek, které však čtyřnásobně zvýšil s poukazem na předchozí aktivity ženy. "Byla zcela vyřazena z běžného života zdravé ženy středního věku, která před úrazem žila aktivním životem," odůvodnil soud.

A teď na ošetřovatelku

Žaloby ovšem pokračují. V nich manželé S.tentokrát požadují proplacení léčebných výloh a také nákladů na ošetřovatelku. Manžel se o ni sice stará, ale nezvládne to 24 hodin denně.

A ve čtvrtek jim Městský soud v Praze přiřkl pravomocně dalších 980 tisíc korun – o zhruba tři sta tisíc zvýšil sumu, kterou jim loni v dubnu přiznal Obvodní soud pro Prahu 3. A to za plat ošetřovatelky a léky v letech 2006 až 2008. Suma přitom není konečná, soud ještě musí rozhodnout o úrocích a nákladech řízení, které také půjdou do milionů.

Další žaloby ale ještě soudy projednávají. Manželé S. v nich totiž chtějí další miliony za léčbu a na plat ošetřovatelky v dalších obdobích. Nebylo by lepší, kdyby cestovní kancelář výdaje na léčení a ošetřovatelku platila bez soudu?

"Kdyby ta částka byla nesporná, tak platíme. Ale ani samy soudy nevědí, jak to přesně posuzovat," uvedla Filipová a poukázala i na to, že například čtvrtečním verdiktem soud manželům přiřkl jen polovinu požadované sumy.

Nicméně dohoda není vyloučena. V jednom ze souběžně probíhajících sporů totiž soud obě strany vyzval ke smíru. "Uvidíme, co nám navrhne protistrana, do té doby bychom se neradi vyjadřovali," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Jan Bezděk.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy