Žena dostala 15 let za vraždu novorozence, tělíčko se našlo v kontejneru v Teplicích

ČTK ČTK
22. 5. 2019 12:23
Ústecký krajský soud poslal jednatřicetiletou ženu za vraždu novorozence na patnáct let do vězení. Tělíčko bylo před rokem nalezeno v kontejneru v Teplicích. Rozsudek není pravomocný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Živého chlapečka podle soudu porodila v noci doma ve vaně. Poté ho zabalila do trička a povlečení, vložila dítě do pytle na odpadky, který zavázala a hodila do kontejneru na sklo. Její druh v té době spal a v pokoji byly dvě starší děti. Následujícího večera někdo novorozence našel v kontejneru.

Žena původně odmítla vypovídat, řekla, že nevěděla, co má dělat. "Byla jsem nějak mimo sebe. Zdálo se mi, jako by mi někdo říkal, ať to udělám," uvedla. "Prostě jsem to udělala nějak zkratkově, jako bych to nebyla já," dodala.

Státní zástupce navrhoval trest na spodní hranici sazby. Ženě hrozilo 15 až 20 let nebo i výjimečný trest. S návrhem žalobce se ztotožnil obhájce, který nicméně požadoval doplnění posudku z oboru porodnictví a psychiatrie kvůli vyjádření k tomu, zda čin mohl být způsoben rozrušením z porodu. Návrh na doplnění dokazování soudkyně zamítla.

"Jednala zcela racionálně, spontánně. Ze všech známých okolností je zřejmé, že nejednala pod vlivem rozrušení," uvedla soudkyně.

Trest na spodní hranici sazby je podle soudu přiléhavý. "Obžalované nepřitěžuje žádná okolnost, nikdy nebyla soudně trestaná, byla hodnocena jako dobrá matka. K činu se byť částečným způsobem doznala," uvedla soudkyně.

Těhotenství žena tajila

Žena celé své těhotenství tajila, nikomu se s ním nesvěřila. To, že tvrdila, že nevěděla o svém těhotenství, zhodnotil státní zástupce jako účelovou obhajobu.

Znalkyně z oboru psychiatrie a další znalkyně z oboru porodnictví dnes u soudu řekly, že je vysoce nepravděpodobné, že by o svém těhotenství nevěděla.

Dítě zemřelo z důvodu neposkytnutí základní péče a selhání dechu, byl to podle znalkyně zdravý novorozenec bez vrozených vad. Skutek byl reakcí jednoduché osobnosti na zátěžovou situaci, ve které se ocitla, neuměla ji řešit, proto ji nejprve zcela potlačila, uvedla psycholožka. O těhotenství pak podle znalkyně dále neuvažovala, neměla připraveno žádné řešení, věděla přitom o existenci nedalekého babyboxu. Obžalovaná už předchozí dítě porodila doma bez odborné asistence. O své děti se podle druha starala.

Druh žádal nemajetkovou újmu pro sebe 200 tisíc korun a pro dceru půl milionu. Soud přiznal dceři nemajetkovou újmu 200 tisíc korun a stejnou částku také druhovi. Otec staršího chlapce nespecifikoval částku za nemajetkovou újmu, proto se tím soud nezabýval.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy