Zemřel Zdeněk Dienstbier, učil Čechy mluvit o rakovině

ČTK ČTK
25. 5. 2012 21:55
Profesor nukleární medicíny a nestor české onkologie zemřel ve věku 85 let
Zdeněk Dienstbier
Zdeněk Dienstbier | Foto: Aktuálně.cz, Repro YouTube

Praha - Ve věku 85 let zemřel v úterý profesor nukleární medicíny a nestor české onkologie Zdeněk Dienstbier.

"Skonal po delší nemoci, sdělila v pátek předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová. Právě Ligu - organizaci široce informující veřejnost o nebezpečí rakoviny a nutnosti prevence - Dienstbier v roce 1990 založil.

Zdeněk Dienstbier, který byl snad nejznámějším českým popularizátorem onkologické prevence, se nikdy netajil tím, že boj proti rakovině bere osobně - přímo ji nenáviděl. Ve své dlouholeté praxi odborníka na nukleární medicínu dělal všechno pro to, aby pomohl tuto nemoc lépe rozpoznat a léčit.

Přední radiolog, narozený v Chrudimi 30. května 1926, získal profesuru nukleární medicíny v roce 1965 a byl v té době třetím profesorem v oboru v Evropě. Zabýval se účinky ionizujícího záření na živé organismy, rozvojem využití radiofarmak v klinice se zaměřením na nádorovou diagnostiku. V onkologii se Dienstbier specializoval na Hodgkinovu nemoc, což je zhoubné onemocnění lymfatické tkáně.

O Dienstbierově vědeckém věhlasu svědčí i skutečnost, že byl prezidentem Evropské společnosti radiační biologie a rovněž viceprezidentem Evropské společnosti nukleární medicíny. V roce 1977 byl také pozván do mezinárodní komise, která zkoumala následky atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki.

Jako lékař-vědec se nesnažil proniknout do politického světa. Přesto jeho jméno padlo třeba v roce 2002 při hledání kandidátů na prezidenta republiky. Odmítl, ale i tak se v tisku připomnělo jeho působení ve Výboru československé veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci bývalého režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy