Zemřel zapomenutý čert Trepifajksl Jaroslav Moučka

Zpravodajská směna
28. 12. 2009 15:40
Zesnulý herec spojil většinu svého života s divadlem Na Vinohradech
Jaroslav Moučka jako čert Trepifajksl
Jaroslav Moučka jako čert Trepifajksl | Foto: FDB

Praha - V sobotu zemřel po dlouhé nemoci ve věku 86 let Jaroslav Moučka.

Moučka se narodil 9. listopadu 1923 ve Studené v jindřichohradeckém okrese, kde se učil kamnářem, pekařem, knihkupcem a nakonec úspěšně strojním zámečníkem a soustružníkem.

Jeho největší vášní ale bylo divadlo, kterému se ochotnicky věnoval. Proto ihned po druhé světové válce odešel do Jihlavy, kde odstartoval profesionální dráhu v Horáckém divadle jako inspicient s hereckou povinností. Ve stejných funkcích byl angažován v Kladně.

Od roku 1953 působil v pražském divadle Na Vinohradech, které se stalo jeho domovskou scénou, a kde pracoval 41 let.

Odehrál zde celkem 145 rolí, mimo jiné Jana Husa nebo hejtmana v Revizorovi. Příležitostně také vystupoval v Národním divadle.

Často účinkoval v televizních seriálech, hlavní roli stranického tajemníka Pláteníka hrál v normalizačním Dietlově seriálu Okres na severu z roku 1980.

Velmi známé jsou i jím ztvárněné postavy v dílech Nemocnice na kraji města, F.L.Věk, Chalupáři, Byli jednou Dva písaři nebo Taková normální rodinka.

Za svoji kariéru se představil v desítkách filmů. Nezapomenutelný je i jeho zapomenutý čert Trepifajksl, kterého hrál jako první ve hře Jana Drdy Dalskabáty, hříšná ves po boku Vlasty Chramostové, a kterého ztvárnil i v televizním filmu po boku Jiřiny Bohdalové.

Politická angažovanost

Moučka se pohyboval v dělnickém prostředí, které formovalo i jeho politický postoj. V 60. letech se postavil na stranu reformního socialismu pražského jara, a na protest proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy dokonce vystoupil z komunistické strany.

Během normalizace tak dostával méně hereckých příležitostí. V roce 1977 však dostal nabídku na návrat do strany s tím, že pokud odmítne, bude odsunut definitivně na vedlejší kolej. Moučka přijal a krátce poté byl "odměněn" titulem zasloužilého umělce a především hlavní rolí v propagandistickém televizním seriálu Okres na severu.

Po listopadu 1989 se vcelku úspěšně vymanil ze škatulky komunistického propagandisty a dostával i nadále řadu hereckých příležitostí. V polovině 90. let to byla například role dědy v seriálu Život na zámku, v roce 1998 si zahrál v pohádce Z pekla štěstí.

Herectví se musel nakonec zcela vzdát kvůli Parkinsonově chorobě, se kterou bojoval několik posledních let a také rakovině tlustého střeva 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy