reklama
 
 

Zemřel voják Jaroslav Mevald. Před třemi lety ho prezident ocenil za hrdinství v Afghánistánu

14. 11. 2017 18:49
Před třemi lety pomohl zachránit vojáky ze své jednotky, když jeho vozidlo v Afghánistánu zasáhl reaktivní protitankový granát a on navzdory svým zraněním kryl spolubojovníky palbou. Věřil, že se bude moci do nasazení vrátit. Příběh oceněného vojáka Jaroslava Mevalda má ale smutný konec.

Praha - V pátek zemřel český voják Jaroslav Mevald. Informaci o jeho úmrtí zveřejnil 41. mechanizovaný prapor, následně ji potvrdilo ministerstvo obrany.

"Jaroslav Mevald zemřel v pátek náhle a bez cizího zavinění. Bylo mu 39 let," uvedl s vyjádřením lítosti mluvčí resortu Jan Pejšek. Je pravděpodobné, že Mevald bude mít pohřeb s vojenskými poctami.

Mevald byl v červenci 2014 nasazen v Afghánistánu. Několik dní poté, co pět českých vojáků utrpělo smrtelná zranění při útoku sebevraha, se jeho jednotka v jiném střetnutí v provincii Bagrám stala terčem palby. Obrněné vozidlo, v němž byl, zasáhl reaktivní protitankový granát, který Mevalda středně těžce zranil.

Zraněný střelec ale zůstal při vědomí a kryl palbou své spolubojovníky, kteří vyvázli bez újmy na zdraví.

I za to mu prezident Miloš Zeman udělil v říjnu 2014 medaili Za hrdinství. "Je to hrdina, který chrání svoji zem před mezinárodním terorismem," uvedl při vyznamenání vojáků Miloš Zeman.

Mevalda ocenil i tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel, který později kvitoval i jeho odhodlání vrátit se k jednotce.

Mevald cvičil s fyzioterapeuty i dalšími lékaři a věřil, že se do mise ještě dostane.

"I kvůli kolegům, protože jsme na sebe zvyklí, věříme si a ta podpora tam je potom důležitá, takže určitě bych jel," citovala ho na podzim 2014 Česká televize.

autor: Jan Wirnitzer | 14. 11. 2017 18:49

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama