Zemřel Valtr Komárek, muž, jenž se stal tváří listopadu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 5. 2013 13:48
V posledních dnech měl vážné zdravotní problémy po operaci srdce. Bylo mu 82 let

Praha - V pražské Nemocnici Na Homolce zemřel čestný předseda sociálních demokratů Valtr Komárek, první místopředseda polistopadové vlády národního porozumění.

V posledních dnech byl v nemocnici hospitalizován s vážnými zdravotními problémy po operaci srdce. Bylo mu 82 let.

O úmrtí informoval server iDnes.cz s odvoláním na jeho syna Martina Komárka.

Uznávaný prognostik a jeden z hlavních aktérů listopadu 1989 ještě v březnu navštívil sjezd SPOZ. Ve stejném měsíci vystoupil i na sjezdu ČSSD. Již na něm zmínil své zdravotní problémy, které mu znemožňovaly zapojit se do dění ve straně.

"Včera se jeho stav náhle zhoršil. Je to neskutečná ztráta," řekl Komárkův asistent Ivo Gottwald. Podle něj byla předtím prognóza lékařů příznivá a Komárek měl nemocnici v řádu týdnů opustit.

V nemocnici se s Komárkem v minulém týdnu stihl setkat i jeho přítel - prezident Miloš Zeman. O návštěvě svého čestného předsedy uvažovali i přední představitelé sociálních demokratů, ale kvůli špatnému zdravotnímu stavu Komárka to již nebylo možné.

Zpráva o úmrtí Valtra Komárka velmi zasáhla nynějšího šéfa opoziční strany Bohuslava Sobotku.

"Vážil jsem si jeho přátelství, jeho nadhledu a obrovské životní moudrosti. Sociální demokracii ale i celé české společnosti bude člověk jeho formátu a životních zkušeností strašně chybět," sdělil Sobotka.

Poslední velkou veřejnou akcí, kde se Valtr Komárek objevil, byl letošní sjezd strany SPOZ
Poslední velkou veřejnou akcí, kde se Valtr Komárek objevil, byl letošní sjezd strany SPOZ | Foto: Vojtěch Marek

Na Kubě radil Che Guevarovi

Valtr Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, on sám podobnému osudu unikl jen o vlásek, když byl jako opuštěné židovské dítě vychován cizími lidmi. Po prožitých válečných útrapách vstoupil do komunistické strany, v níž zůstal až do ledna 1990.

Profesně autor desítek odborných knih a statí, který v 60. letech radil na Kubě Ernestovi Che Guevarovi, dlouhá léta působil ve Výzkumném ústavu plánování a řízení, v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd (ČSAV) a v Prognostickém ústavu, po revoluci mimořádně populární instituci, která se stala personální zásobárnou prvních polistopadových vlád.

Vzešli z ní například Václav Klaus, Vladimír Dlouhý, Karel Dyba či Tomáš Ježek.

Čestný předseda ČSSD

Komárka samotného také porevoluční vlna krátce vynesla do nejvyšších pater politiky. Oblíbený ekonom se stal místopředsedou první nekomunistické vlády Mariána Čalfy, která zemi dovedla ke svobodným volbám v červnu 1990.

Kvůli názorovým neshodám ohledně ekonomické reformy se svými někdejšími kolegy se však muž, o němž se hovořilo jako o jednom z možných kandidátů na prezidenta, rozhodl k návratu do Prognostického ústavu.

Politiku ale Komárek, otec dvou novinářů Martina a Michala, zcela neopustil. Poslancem bývalého Federálního shromáždění byl až do konce roku 1992, do voleb v roce 1992 už šel jako lídr sociální demokracie, kam vstoupil o rok dříve.

Za sociální demokraty, jejichž čestným předsedou se stal v roce 2011, také před 13 lety neúspěšně kandidoval do Senátu.

 

Právě se děje

Další zprávy