Zemřel uznávaný psycholog Hubálek, zpovědník vrahů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 3. 2013 16:50
Slavomila Hubálka zradilo srdce, záchranáři už mu nedokázali pomoci
Slavomil Hubálek.
Slavomil Hubálek. | Foto: Jiří Máslo

Praha - Ve věku pětašedesát let zemřel uznávaný psycholog Slavomil Hubálek. Náhle jej zradilo srdce.

Informoval o tom server iDnes s tím, že si Hubálek odpoledne volal z restaurace v centru Prahy záchranku, trpěl bolestí na hrudi. Než dorazila pomoc, byl po smrti.

Hubálek v Česku platil za respektovaného psychologa, jeho odborné posudky tvoří páteř mnoha kauz. Úzce spolupracoval s policií, pro kterou připravoval profily vrahů. Rozebíral jejich osobnost, inteligenci, povahové rysy.

O svých zkušenostech napsal knihu "Zpovědník vrahů - Příběhy zločinů, života a smrti očima psychologa", v nichž vyprávěl o vraždách a vrazích, které vyšetřoval, anebo k nimž přiřadil jejich psychologický portrét. Bez vytáček vykreslil i to, jak své posudky musel obhajovat před soudem a čelit palbě obhájců.

Hubálek se věnoval práci v psychiatrické léčebně mezi sexuálními devianty s těmi nejbizarnějšími úchylkami, stejně jako psychologickému testování uchazečů o špičková místa v byznysu a tajných službách.

Jednou se dokonce neznámí pachatelé vloupali do Hubálkových kanceláří, aby se zmocnili elektroniky s fakty o případu, v němž se příprava vraždy pojila se záhadami v rozvědce a s tušením mezinárodního skandálu.

Hubálek se narodil 13. června 1947. Vystudoval psychologii na Univerzitě Karlově. Pracoval na sexuologickém oddělení léčebny v Horních Beřkovicích, v poradně pro vysokoškoláky v Praze a později v Sexuologickém ústavu UK.

V letech 1990 až 1992 byl mluvčím a tajemníkem ministra zdravotnictví a v roce 1993 založil společnost Alea - psychologie, spol. s.r.o., která se zabývá psychologickým a personálním poradenstvím. Působil jako soudní znalec v oboru klinické psychologie a sexuologie. Přednášel sociální psychologii na Fakultě sociálních věd UK.

Sexuolog Petr Weiss Hubálka označil za tvůrce českého modelu ústavní léčby sexuálních deviantů. Tento model je podle něj jeden z nejúspěšnějších ve světovém měřítku.

"Já ho považuju za jednoho ze svých učitelů, podstatně mě v mé profesní dráze ovlivnil, protože on byl ten, který mě nasměroval na cestu psychoterapeutického přístupu k pacientům s poruchou sexuální preference," řekl profesor Weiss.

Model je založen na komplexním přístupu se zdůrazněním psychoterapeutické složky. Než ho Hubálek zavedl, devianti se v podstatě jen hormonálně tlumili. "Kombinací obou přístupů se stala léčba výrazně účinnější," ocenil profesor.

 

Právě se děje

Další zprávy