Zemřel uznávaný psycholog Hubálek, zpovědník vrahů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 3. 2013 16:50
Slavomila Hubálka zradilo srdce, záchranáři už mu nedokázali pomoci
Slavomil Hubálek.
Slavomil Hubálek. | Foto: Jiří Máslo

Praha - Ve věku pětašedesát let zemřel uznávaný psycholog Slavomil Hubálek. Náhle jej zradilo srdce.

Informoval o tom server iDnes s tím, že si Hubálek odpoledne volal z restaurace v centru Prahy záchranku, trpěl bolestí na hrudi. Než dorazila pomoc, byl po smrti.

Hubálek v Česku platil za respektovaného psychologa, jeho odborné posudky tvoří páteř mnoha kauz. Úzce spolupracoval s policií, pro kterou připravoval profily vrahů. Rozebíral jejich osobnost, inteligenci, povahové rysy.

O svých zkušenostech napsal knihu "Zpovědník vrahů - Příběhy zločinů, života a smrti očima psychologa", v nichž vyprávěl o vraždách a vrazích, které vyšetřoval, anebo k nimž přiřadil jejich psychologický portrét. Bez vytáček vykreslil i to, jak své posudky musel obhajovat před soudem a čelit palbě obhájců.

Hubálek se věnoval práci v psychiatrické léčebně mezi sexuálními devianty s těmi nejbizarnějšími úchylkami, stejně jako psychologickému testování uchazečů o špičková místa v byznysu a tajných službách.

Jednou se dokonce neznámí pachatelé vloupali do Hubálkových kanceláří, aby se zmocnili elektroniky s fakty o případu, v němž se příprava vraždy pojila se záhadami v rozvědce a s tušením mezinárodního skandálu.

Hubálek se narodil 13. června 1947. Vystudoval psychologii na Univerzitě Karlově. Pracoval na sexuologickém oddělení léčebny v Horních Beřkovicích, v poradně pro vysokoškoláky v Praze a později v Sexuologickém ústavu UK.

V letech 1990 až 1992 byl mluvčím a tajemníkem ministra zdravotnictví a v roce 1993 založil společnost Alea - psychologie, spol. s.r.o., která se zabývá psychologickým a personálním poradenstvím. Působil jako soudní znalec v oboru klinické psychologie a sexuologie. Přednášel sociální psychologii na Fakultě sociálních věd UK.

Sexuolog Petr Weiss Hubálka označil za tvůrce českého modelu ústavní léčby sexuálních deviantů. Tento model je podle něj jeden z nejúspěšnějších ve světovém měřítku.

"Já ho považuju za jednoho ze svých učitelů, podstatně mě v mé profesní dráze ovlivnil, protože on byl ten, který mě nasměroval na cestu psychoterapeutického přístupu k pacientům s poruchou sexuální preference," řekl profesor Weiss.

Model je založen na komplexním přístupu se zdůrazněním psychoterapeutické složky. Než ho Hubálek zavedl, devianti se v podstatě jen hormonálně tlumili. "Kombinací obou přístupů se stala léčba výrazně účinnější," ocenil profesor.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy