Zemřel teolog, pedagog a signatář Charty 77 Milan Balabán, bylo mu 89 let

tok
Aktualizováno 4. 1. 2019 19:09
Ve věku osmdesáti devíti let v pátek zemřel evangelický duchovní, teolog a pedagog Univerzity Karlovy Milan Balabán. Informoval o tom server Evangnet.cz. Jako jeden z představitelů proudu Nová orientace Balabán od padesátých let kritizoval totalitní režim v Československu a později podepsal Chartu 77.
Milan Balabán.
Milan Balabán. | Foto: Ondřej Lipár / Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0 (ext.)

Milan Balabán se narodil roku 1929 v Boratíně na území dnešní Ukrajiny. Po vystudování Evangelické teologické fakulty působil jako duchovní postupně v Šenově u Ostravy, Strmilově, Semtěši a v pražském Radotíně.

Od padesátých let patřil k čelným představitelům teologického proudu Nová orientace, jehož členové vyjadřovali kritický pohled na společenské poměry v tehdejším socialistickém Československu. V roce 1975 mu komunisté odebrali státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti. Balabán později podepsal Chartu 77.

Od roku 1990 působil jako religionista na Univerzitě Karlově v Praze. Mezi žáky byl známý pro své humorné a rétoricky zajímavé vystupování. V roce 2002 obdržel od prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy a o jedenáct let později také získal od ministra obrany Vlastimila Picka osvědčení o třetím odboji.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy