Zemřel teolog, pedagog a signatář Charty 77 Milan Balabán, bylo mu 89 let

tok
Aktualizováno 4. 1. 2019 19:09
Ve věku osmdesáti devíti let v pátek zemřel evangelický duchovní, teolog a pedagog Univerzity Karlovy Milan Balabán. Informoval o tom server Evangnet.cz. Jako jeden z představitelů proudu Nová orientace Balabán od padesátých let kritizoval totalitní režim v Československu a později podepsal Chartu 77.
Milan Balabán.
Milan Balabán. | Foto: Ondřej Lipár / Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0 (ext.)

Milan Balabán se narodil roku 1929 v Boratíně na území dnešní Ukrajiny. Po vystudování Evangelické teologické fakulty působil jako duchovní postupně v Šenově u Ostravy, Strmilově, Semtěši a v pražském Radotíně.

Od padesátých let patřil k čelným představitelům teologického proudu Nová orientace, jehož členové vyjadřovali kritický pohled na společenské poměry v tehdejším socialistickém Československu. V roce 1975 mu komunisté odebrali státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti. Balabán později podepsal Chartu 77.

Od roku 1990 působil jako religionista na Univerzitě Karlově v Praze. Mezi žáky byl známý pro své humorné a rétoricky zajímavé vystupování. V roce 2002 obdržel od prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy a o jedenáct let později také získal od ministra obrany Vlastimila Picka osvědčení o třetím odboji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy