reklama
 
 

Zemřel Jaroslav Kořán, překladatel a první polistopadový primátor Prahy

2. 6. 2017 13:15
Zemřel Jaroslav Kořán, první polistopadový primátor Prahy a jeden ze zakladatelů Občanského fóra. Bylo mu 77 let. Kromě politiky se také věnoval fotografování, scenáristice či překladům. Kvůli protiruským písním strávil rok ve vězení.

Praha - Ve věku 77 let zemřel v pátek ráno první polistopadový primátor Prahy Jaroslav Kořán. Za rodinu to sdělila Michaela Šetlíková. Kořán stál v listopadu 1989 u zrodu Občanského fóra. Byl mužem mnoha profesí, kromě politika byl překladatelem, scenáristou, fotografem a vydavatelem. V 90. letech byl například šéfredaktorem české mutace časopisu Playboy.

Kořán vystudoval scenáristiku a dramaturgii na filmové fakultě AMU. Psal rozhlasové hry, scénáře dokumentárních filmů, věnoval se televizní publicistice a pracoval jako scenárista na Barrandově. V roce 1973 byl zatčen, když spolu s Ivanem Magorem Jirousem a dalšími zpívali v restauraci písně o Rusech-vrazích. Ve vězení pak strávil jeden rok. Poté pracoval jako strojník vyhnívacích nádrží pražských kanalizací.

Zároveň však překládal z angličtiny, do českých knihkupectví pomohl řadě stěžejních děl moderní americké literatury. Na svém kontě má přes sedm desítek přeložených knih autorů jako Kurt Vonnegut, Henry Miller, Roald Dahl, Ken Kesey, Charles Bukowski, John Kennedy Toole nebo John Wyndham.

V Kořánově pražském bytě se také konala 10. prosince 1976 první přípravná schůzka rodící se Charty 77. Na ní se tehdy sešli Václav Havel, Pavel Kohout, Jiří Němec, Zdeněk Mlynář a Václav Vendelín Komeda. Dohodli se na tom, že by bylo dobré založit trvalou občanskou iniciativu.

V únoru 1990 byl Kořán zvolen prvním nekomunistickým primátorem Prahy od roku 1948. Ve funkci vydržel do září 1991, kdy byl z iniciativy zastupitelů ODS odvolán.

Klub zastupitelů TOP 09 v pražském zastupitelstvu v pátek vyjádřil hluboký zármutek nad jeho úmrtím. Kořán se podle opozičních zastupitelů zasadil mimo jiné o to, aby se Praha stala metropolí evropského významu. "Byl to člověk pevných morálních zásad, který si nezadal s komunistickým režimem. Měl v sobě odhodlání čelit autoritativní moci, a to je dnes vzácné," uvedl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

autor: ČTK | 2. 6. 2017 13:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama