Zemřel průkopník transplantace kostní dřeně primář Koza

ČTK ČTK
18. 6. 2012 14:12
Vladimír Koza byl zakladatel registru pro dárce kostní dřeně v nemocnici v Plzni
Vladimír Koza.
Vladimír Koza. | Foto: Fakultní nemocnice Plzeň

Plzeň - V Plzni zemřel v neděli ve věku 57 let primář hematologicko-onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice a průkopník transplantací kostní dřeně v ČR Vladimír Koza.

Před 20 lety stál v Plzni u vzniku Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD), jenž patří k nejúspěšnějším registrům kostní dřeně na světě.

Spolupodílel se také na vzniku Nadace pro transplantaci kostní dřeně, sdělila v pondělí mluvčí fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

"Primář Vladimír Koza byl světově uznávaným odborníkem v oblasti hemato-onkologie a transplantací kostní dřeně. Jeho působení v medicíně dalece přesáhlo svým významem hranice Plzeňského kraje i ČR vůbec. Všichni jsme obdivovali jeho píli, všeobecný přehled, nadšení pro obor a cílevědomost, s níž do poslední chvíle usiloval o další rozvoj špičkového programu transplantací kostní dřeně," uvedla ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová.

"Tušili jsme to, stonal dlouho a vážně, přitom na sobě nedal nic znát a do poslední chvíle pracoval. Je to velká škoda, byl to skvělý člověk, takovou věc si nezasloužil," řekla lékařka Mája Švojgrová, která před lety stála s Kozou u zakládání národního registru a u prvních transplantací kostní dřeně.

Nemocnice zachraňuje lidi s leukémií

ČNRDD eviduje lidi, kteří jsou v případě potřeby ochotní věnovat svou kostní dřeň pacientovi s leukemií nebo jinou vážnou poruchou krvetvorby. Registr sídlí v Plzni.

Stará se o nábor a vyšetření dobrovolných dárců v ČR a zajišťuje odběry dřeně pro transplantaci, jež je mnohdy pro lidi s leukemií či další nemocí krve jedinou nadějí na vyléčení.

Koza se narodil 4. července 1954 v Plzni. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a specializoval se na vnitřní lékařství a hematologii. Od roku 1979 působil na Oddělení klinické hematologie FN Plzeň.

Primářem nové samostatné hematoonkologie se stal v roce 1994. Oddělení získalo pod jeho vedením pro celý rozsah poskytované péče nejvyšší světové akreditace.

Ročně provádí přes stovku nepříbuzenských transplantací kostní dřeně, což je více než polovina tohoto programu v tuzemsku. Koza byl členem řady českých a zahraničních odborných společností, podílel se mimo jiné jako člen konzilia na léčbě manželky bývalého ruského prezidenta Michaila Gorbačova Raisy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy