Zemřel politický vězeň Suchý, který podpořil Beneše. Rozloučení bude v krematoriu, kde vyrůstal

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 6. 2018 15:08
František Suchý zemřel ve věku 91 let. Informoval o tom na Facebooku Mikuláš Kroupa z organizace Post Bellum. 
František Suchý.
František Suchý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Politický vězeň František Suchý, který si za minulého režimu odpykal dvanáct let, zemřel ve věku 91 let. Suchý zemřel v nemocnici, kde ležel kvůli naštípnutému obratli. Poslední rozloučení s ním proběhne v obřadní síni strašnického krematoria, jehož ředitelem byl jeho otec a kde Suchý trávil mnoho času.

"To, co jsem za války viděl v krematoriu, mě donutilo jít na barikády. To, co jsem tam viděl po 48. roce, mě donutilo k tomu, abych dělal věci, za které jsem měl být popravený," řekl Suchý v nedávné reportáži pro Aktuálně.cz s tím, že do krematoria vozili těla popravených odbojářů nacisté a po únorovém převratu i komunisté.

Suchý se v únoru roku 1948 společně s dalšími tisíci mladých lidí vydal na Pražský hrad, aby podpořil tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše. Ten čelil nátlaku, aby jmenoval komunistickou vládu, a protestující mu chtěli vzkázat, aby komunistům neustupoval.

Po roce 1948 byl Suchý vyhozen z vysoké školy těsně před dokončením studia. Nechybělo mnoho, aby Suchý skončil na popravišti.

O jeho smrti informoval na Facebooku Mikuláš Kroupa z organizace Post Bellum.  

 

Právě se děje

Další zprávy