Zemřel Pavel Toufar. Neúnavný propagátor výzkumu vesmíru a kosmonautiky

Domácí hrz Domácí, hrz
Aktualizováno 26. 9. 2018 20:11
Ve věku 70 let zemřel ve středu po těžké nemoci přední český propagátor kosmonautiky, spisovatel Pavel Toufar. Aktuálně.cz to potvrdily zdroje blízké jeho rodině.
Pavel Toufar.
Pavel Toufar. | Foto: DVTV

Praha - Pavel Toufar (*1948) vystudoval práva na pražské Univerzitě Karlově. Už jako velmi mladý novinář a spisovatel patřil k průkopníkům a zásadním postavám české popularizace dobývání vesmíru.

V roce 1969 napsal například největší počet článků v různých československých časopisech, v nichž popularizoval americký vesmírný program Apollo a hlavně historický let sondy Apollo 11 k Měsíci. Toufar spolupracoval i s časopisy Reportér, Mladý svět, VTM a mnoha dalšími.

V 70. letech minulého století se stal jako velmi mladý právník a publicista členem Mezinárodního institutu kosmického práva (IISL) při Mezinárodní astronautické federaci. Od poloviny 80. let spolupracoval s Československou, později Českou televizí na popularizaci a komentování řady kosmonautických událostí.

Napsal řadu knih literatury faktu, stejně jako tisíce časopiseckých a novinových článků o vesmíru, k tomu pracoval i na řadě filmových, televizních a rozhlasových scénářů.

Od roku 2008 se aktivně podílel na podpoře české vědecké účasti na mezinárodním experimentu Mars 500, který měl připravit posádku na dlouhý let k rudé planetě.

Studnice vědomostí

Aktuálně.cz poskytl Pavel Toufar v nedávné minulosti větší rozhovory o smutném osudu současné ruské kosmonautiky nebo o dobývání Marsu

Jeho přípravy k rozhovorům byly pověstné, během neskutečně krátké doby si dokázal o daném tématu zjistit maximum informací, nejlépe z primárních zdrojů, tedy například vesmírných agentur daných zemí. Ovšem i bez přípravy sypal z hlavy fakta, stejně jako ty nejkurioznější zajímavosti.

Ještě v polovině září redakce tohoto předního odborníka na kosmonautiku kontaktovala, zda by se mohl vyjádřit k rusko-americké rozepři na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

"Pokud se týká způsobené závady, musel bych vyhledat ze seriózních pramenů přesnější popis včetně informace o údajně zhoršeném zdravotním stavu jednoho z členů posádky. Pakliže bych dnes nebo zítra fyzicky i psychicky zvládl, samozřejmě rád pošlu upřesnění informace a svůj krátký komentář," napsal nám tehdy Pavel Toufar. K dalšímu rozhovoru však již nedošlo…

O rusko-americké  spolupráci hovořil s Aktuálně.cz i před třemi lety v souvislosti s 15. narozeninami ISS. Na dotaz, zda provoz stanice nevisí na příliš tenké nitce vzhledem k špatným diplomatickým vztahům mezi oběma zeměmi, odpověděl:

"Lidé, kteří se podílejí na práci se stanicí ISS a na podpoře jejích posádek, narozdíl od politiků o nějaké tenké nitce nemluví a naopak jejich spolupráce naznačuje, že ve vědě a technice se lidé domluví i napříč světadíly. Zcela stranou šly od začátku spolupráce jakékoli řevnivosti, touhy po prvenství před druhým partnerem, naschvály, či dokonce podrazy. V extrémních podmínkách, jaké panují v kosmu, se totiž lidé musí domluvit bez jakýchkoli postranních úmyslů a bez přetvářky. Cokoli lidsky špatného by se nevyplatilo. Škoda že se to nedaří také v mezinárodní politice."

Další články, které vznikly i díky jedinečným vědomostem Pavla Toufara, si přečtěte zde

VIDEO: Pavel Toufar v rozhovoru pro DVTV v roce 2016.

S úspěchy Elona Muska se objevili chytrolíni, kteří říkají, že SpaceX je garážová firma, která na to doplatí, zatím se tak nestalo, říká Pavel Toufar. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy