Zemřel Pavel Toufar. Neúnavný propagátor výzkumu vesmíru a kosmonautiky

Domácí hrz Domácí, hrz
Aktualizováno 26. 9. 2018 20:11
Ve věku 70 let zemřel ve středu po těžké nemoci přední český propagátor kosmonautiky, spisovatel Pavel Toufar. Aktuálně.cz to potvrdily zdroje blízké jeho rodině.
Pavel Toufar.
Pavel Toufar. | Foto: DVTV

Praha - Pavel Toufar (*1948) vystudoval práva na pražské Univerzitě Karlově. Už jako velmi mladý novinář a spisovatel patřil k průkopníkům a zásadním postavám české popularizace dobývání vesmíru.

V roce 1969 napsal například největší počet článků v různých československých časopisech, v nichž popularizoval americký vesmírný program Apollo a hlavně historický let sondy Apollo 11 k Měsíci. Toufar spolupracoval i s časopisy Reportér, Mladý svět, VTM a mnoha dalšími.

V 70. letech minulého století se stal jako velmi mladý právník a publicista členem Mezinárodního institutu kosmického práva (IISL) při Mezinárodní astronautické federaci. Od poloviny 80. let spolupracoval s Československou, později Českou televizí na popularizaci a komentování řady kosmonautických událostí.

Napsal řadu knih literatury faktu, stejně jako tisíce časopiseckých a novinových článků o vesmíru, k tomu pracoval i na řadě filmových, televizních a rozhlasových scénářů.

Od roku 2008 se aktivně podílel na podpoře české vědecké účasti na mezinárodním experimentu Mars 500, který měl připravit posádku na dlouhý let k rudé planetě.

Studnice vědomostí

Aktuálně.cz poskytl Pavel Toufar v nedávné minulosti větší rozhovory o smutném osudu současné ruské kosmonautiky nebo o dobývání Marsu

Jeho přípravy k rozhovorům byly pověstné, během neskutečně krátké doby si dokázal o daném tématu zjistit maximum informací, nejlépe z primárních zdrojů, tedy například vesmírných agentur daných zemí. Ovšem i bez přípravy sypal z hlavy fakta, stejně jako ty nejkurioznější zajímavosti.

Ještě v polovině září redakce tohoto předního odborníka na kosmonautiku kontaktovala, zda by se mohl vyjádřit k rusko-americké rozepři na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

"Pokud se týká způsobené závady, musel bych vyhledat ze seriózních pramenů přesnější popis včetně informace o údajně zhoršeném zdravotním stavu jednoho z členů posádky. Pakliže bych dnes nebo zítra fyzicky i psychicky zvládl, samozřejmě rád pošlu upřesnění informace a svůj krátký komentář," napsal nám tehdy Pavel Toufar. K dalšímu rozhovoru však již nedošlo…

O rusko-americké  spolupráci hovořil s Aktuálně.cz i před třemi lety v souvislosti s 15. narozeninami ISS. Na dotaz, zda provoz stanice nevisí na příliš tenké nitce vzhledem k špatným diplomatickým vztahům mezi oběma zeměmi, odpověděl:

"Lidé, kteří se podílejí na práci se stanicí ISS a na podpoře jejích posádek, narozdíl od politiků o nějaké tenké nitce nemluví a naopak jejich spolupráce naznačuje, že ve vědě a technice se lidé domluví i napříč světadíly. Zcela stranou šly od začátku spolupráce jakékoli řevnivosti, touhy po prvenství před druhým partnerem, naschvály, či dokonce podrazy. V extrémních podmínkách, jaké panují v kosmu, se totiž lidé musí domluvit bez jakýchkoli postranních úmyslů a bez přetvářky. Cokoli lidsky špatného by se nevyplatilo. Škoda že se to nedaří také v mezinárodní politice."

Další články, které vznikly i díky jedinečným vědomostem Pavla Toufara, si přečtěte zde

VIDEO: Pavel Toufar v rozhovoru pro DVTV v roce 2016.

S úspěchy Elona Muska se objevili chytrolíni, kteří říkají, že SpaceX je garážová firma, která na to doplatí, zatím se tak nestalo, říká Pavel Toufar. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy