Zemřel Miroslav Fára, nestor české plastické chirurgie

ČTK ČTK
7. 1. 2013 18:59
Bylo mu 89 let, věnoval se především nápravě rozštěpových vad obličeje

Praha - Ve věku devětaosmdesáti let zemřel v pátek nestor české plastické chirurgie profesor Miroslav Fára, emeritní přednosta přednosta kliniky plastické chirurgie a oddělení popálenin 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Uvedl to mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Jeden z nejvýznamnějších českých plastických chirurgů se věnoval hlavně řešení rozštěpových vad obličeje, navázal v tom na průkopnickou aktivitu akademika Františka Buriana. Přednostou byl v letech 1975 až 1992.

"Pan profesor dělal čest české medicíně, udělal velké výzkumy rozštěpových vad a jako jediný Čech má v největších světových učebnicích plastické chirurgie kapitolu o svalech rozštěpeného patra," řekl Fárův žák, přednosta kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce a přední český plastický chirurg docent Jan Měšťák.

Ocenil, že profesor Fára zůstal vždy hlavně vědeckým pracovníkem, viděl před sebou především prospěch svých pacientů.

"U lidí s rozštěpem rtu nebo patra ukázal, jak je sval veden, kde končí, kam se upíná a co je nutno při operaci udělat, kde a jak ho sešít, aby se kruh uzavřel a funkce svalu byla plnohodnotná. To byl jeho největší přínos," popsal Měšťák a dodal, že z úmrtí profesora Fáry je mu smutno.

Profesor Fára se narodil 29. července 1923 v Pelhřimově. Promoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v roce 1949, v roce 1965 získal titul CSc., v roce 1966 habilitoval a získal titul docent, v roce 1970 dostal titul DrSc a v roce 1977 byl jmenován profesorem.

Na vinohradskou kliniku plastické chirurgie, nejstarší v tehdejším Československu, nastoupil v roce 1955. Procestoval celý svět, v řadě zemí operoval. V roce 1967 byl na stáži na klinice plastické chirurgie ve švédské Uppsale a na přelomu let 1973 a 1974 v USA.

Za svou práci získal ocenění v USA, dostal také medaili J.E.Purkyně. Byl předsedou České lékařské společnosti plastické chirurgie a členem výkonného výboru mezinárodní konfederace plastické chirurgie. Byl členem České lékařské akademie.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy