Zemřel lovec korupce Evžen Šírek. Kdyby ho neodstavili, policie by vyšetřila mnohem víc, říká Kmenta

Marek Pokorný Marek Pokorný
31. 3. 2016 13:39
Po několikaletém boji s rakovinou zemřel v padesáti letech bývalý šéf protikorupční policie Evžen Šírek. Útvar, který odhaloval nejzávažnější ekonomické zločiny, řídil do února 1999. V den, kdy jeho úřad chystal obří zátah související s kmotrem Františkem Mrázkem, Šírka zatkla inspekce ministra vnitra a obvinila z úniku dat. I když se později obvinění ukázalo jako vykonstruované, tehdejší zátah týkající se miliardových podvodů to zmařilo a policie je nikdy nevyšetřila.
František Mrázek
František Mrázek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Byla to doba, kdy protikorupční policie vyšetřovala například financování ČSSD a postřelení jejího tehdejšího hlavního sponzora Ivana Lhotského. A také miliardové podvody v tuzemských bankách.

17. února 1999, právě v den, kdy útvar chystal zátah v České spořitelně a v jí spřízněné firmě IC pro podezření z miliardových podvodů, zatkla šéfa útvaru Evžena Šírka Inspekce ministra vnitra a obvinila ho z úniku informací. A to proto, že se z domova napojoval do svého počítače v práci.

I když po třech měsících stíhání jako nesmyslné zrušil státní zástupce, Šírek se už do funkce nikdy nevrátil. A uvedené případy protikorupční policie nikdy nevyšetřila. Sám Šírek o Velikonocích zemřel, když podlehl po několikaletém boji rakovině.

A přišel Hejl

Šírek k policii nastoupil krátce po roce 1990, původně jako počítačový expert. Postupně se ale vypracoval až na ředitele protikorupčního útvaru. "Byl po dlouhé době ředitelem, který dával svým podřízeným svobodu a nepodléhal tlakům," hodnotí Šírka investigativní novinář a publicista Jaroslav Kmenta. "Kdyby ho neodstranili, vyšetřilo by se mnohem víc. Touto akcí se narušilo vyšetřování a důkazy se zametly pod koberec," je přesvědčen.

Šírek padl podle všeho kvůli tomu, že se příliš zajímal o později zastřeleného kmotra podsvětí Františka Mrázka. Právě kvůli vyvádění nesplacených úvěrů jeho firem z České spořitelny plánoval Šírek na uvedený den zátah.

Jenže i když byl utajený, doslechl se o něm blízký Mrázkův známý Martin Hejl, který v té době řídil bezpečnostní odbor Národního bezpečnostního úřadu. A pracovníci inspekce, kteří zátah vedli, měli - jak již dříve popsal Kmenta ve svých článcích - na Hejla úzké vazby.

Šírek po obvinění musel opustit svůj post a dostal úřednické místo na ministerstvu vnitra, několik let byl i ředitelem jeho počítačového odboru. A současně bojoval o své očištění.

Po necelém půlroce státní zástupce zrušil Šírkovo stíhání jako nezákonné. Vzápětí policejní prezident Jiří Kolář potrestal Šírka alespoň kázeňsky - podle něj ze spisu vyplynulo, že měl v domácím počítači tajná data. Kvůli trestu přišel o místo - nemohl získat bezpečnostní prověrku nutnou k řízení úřadu.

Zaměněný počítač

Šírek se ale obrátil k soudu, který jej v lednu 2003 definitivně očistil a zrušil kázeňský trest. A při projednávání před soudem dokonce vyšlo najevo, že Šírkovým spisem někdo manipuloval - kdosi v něm vyměnil fotografie jeho zabaveného počítače a kriminalistický ústav zkoumal jiný počítač, než policejní inspekce Šírkovi doma zabavila.

Sám Šírek o návrat k policii zájem neměl. "Úplně rezignoval. Když ho přeřadili, ztratil zájem se podílet na vyšetřování a úplně se odstřihl od kamarádů," popisuje Kmenta, který byl se Šírkem v občasném kontaktu.

U Šírka poté propukla zákeřná nemoc, se kterou několik let bojoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy