Zemřel kreslíř Vladimír Jiránek, autor Pata a Mata

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 11. 2012 15:47
Jiránek dlouhá léta kreslil karikatury pro Lidové noviny
Pat a Mat.
Pat a Mat. | Foto: Tanatex

Praha - Karikaturista, výtvarník a ilustrátor Vladimír Jiránek zemřel. V úterý v noci podlehl vážné nemoci ve věku 74 let.

Informovaly o tom Lidové noviny (LN) s odkazem na kreslířovu rodinu.

Jiránek dlouhá léta kreslil politické karikatury pro několik novinových redakcí, kromě toho je navíc autorem animovaných postaviček Pata a Mata nebo králíků z klobouku Boba a Bobka.

Je podepsán pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek, je autorem bezpočtu kreseb.

"Cítím se stále bytostným humoristou, to znamená člověkem, který pozoruje svět a i při vědomí toho, že svět nikterak veselý není, přesto se pokouší najít úhel pohledu, který to učiní stravitelnější," vyznal se jeden z nejznámějších českých kreslířů před časem v novinovém rozhovoru.

Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po celý život ale pak pracoval jako kreslíř a ilustrátor na volné noze a spolupracoval s různými časopisy.

Jeho kresby se tak objevily například v Dikobrazu, v Mladém světě, ve Vesmíru, v Literárních novinách nebo v časopise Melodie.

Koncem 70. let jeho kresby mimo jiné přispěly k popularizaci vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus. To mu vyneslo podobně jako v dřívějším období občasné obstrukce minulého režimu.

Počítačová hra i medaile Za zásluhy

V posledních letech pak kreslil politické karikatury pro LN, s deníkem spolupracoval již od roku 1990. Své obrázky uveřejňoval od roku 1993 také v Mladé frontě Dnes, později v internetovém deníku Neviditelný pes a na dalších místech.

Stal se dokonce také autorem obrázků v počítačové hře Expedice na divnou planetu.

Jiránek získal za své kresby řadu ocenění, v roce 2005 mu prezident Václav Klaus předal medaili Za zásluhy.

Kromě toho je laureátem ceny Karla Poláčka v kategorii "Humor moudrých" a Řádu bílé opice od České unie karikaturistů z roku 2009.

Řadu cen obdržely i jeho filmy. Animovaný snímek Co jsme udělali slepicím (1977) například získal v roce 1978 na filmovém festivalu v Západním Berlíně hlavní cenu Zlatý medvěd. Přesto největším oceněním byl podle Jiránka zájem diváků či čtenářů.

Po Jiránkovi je také pojmenována planetka, která byla objevena v roce 1997.

30836

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy