Zemřel kreslíř Vladimír Jiránek, autor Pata a Mata

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 11. 2012 15:47
Jiránek dlouhá léta kreslil karikatury pro Lidové noviny
Pat a Mat.
Pat a Mat. | Foto: Tanatex

Praha - Karikaturista, výtvarník a ilustrátor Vladimír Jiránek zemřel. V úterý v noci podlehl vážné nemoci ve věku 74 let.

Informovaly o tom Lidové noviny (LN) s odkazem na kreslířovu rodinu.

Jiránek dlouhá léta kreslil politické karikatury pro několik novinových redakcí, kromě toho je navíc autorem animovaných postaviček Pata a Mata nebo králíků z klobouku Boba a Bobka.

Je podepsán pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek, je autorem bezpočtu kreseb.

"Cítím se stále bytostným humoristou, to znamená člověkem, který pozoruje svět a i při vědomí toho, že svět nikterak veselý není, přesto se pokouší najít úhel pohledu, který to učiní stravitelnější," vyznal se jeden z nejznámějších českých kreslířů před časem v novinovém rozhovoru.

Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po celý život ale pak pracoval jako kreslíř a ilustrátor na volné noze a spolupracoval s různými časopisy.

Jeho kresby se tak objevily například v Dikobrazu, v Mladém světě, ve Vesmíru, v Literárních novinách nebo v časopise Melodie.

Koncem 70. let jeho kresby mimo jiné přispěly k popularizaci vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus. To mu vyneslo podobně jako v dřívějším období občasné obstrukce minulého režimu.

Počítačová hra i medaile Za zásluhy

V posledních letech pak kreslil politické karikatury pro LN, s deníkem spolupracoval již od roku 1990. Své obrázky uveřejňoval od roku 1993 také v Mladé frontě Dnes, později v internetovém deníku Neviditelný pes a na dalších místech.

Stal se dokonce také autorem obrázků v počítačové hře Expedice na divnou planetu.

Jiránek získal za své kresby řadu ocenění, v roce 2005 mu prezident Václav Klaus předal medaili Za zásluhy.

Kromě toho je laureátem ceny Karla Poláčka v kategorii "Humor moudrých" a Řádu bílé opice od České unie karikaturistů z roku 2009.

Řadu cen obdržely i jeho filmy. Animovaný snímek Co jsme udělali slepicím (1977) například získal v roce 1978 na filmovém festivalu v Západním Berlíně hlavní cenu Zlatý medvěd. Přesto největším oceněním byl podle Jiránka zájem diváků či čtenářů.

Po Jiránkovi je také pojmenována planetka, která byla objevena v roce 1997.

30836

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy