Zemřel kreslíř Vladimír Jiránek, autor Pata a Mata

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 11. 2012 15:47
Jiránek dlouhá léta kreslil karikatury pro Lidové noviny
Pat a Mat.
Pat a Mat. | Foto: Tanatex

Praha - Karikaturista, výtvarník a ilustrátor Vladimír Jiránek zemřel. V úterý v noci podlehl vážné nemoci ve věku 74 let.

Informovaly o tom Lidové noviny (LN) s odkazem na kreslířovu rodinu.

Jiránek dlouhá léta kreslil politické karikatury pro několik novinových redakcí, kromě toho je navíc autorem animovaných postaviček Pata a Mata nebo králíků z klobouku Boba a Bobka.

Je podepsán pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek, je autorem bezpočtu kreseb.

"Cítím se stále bytostným humoristou, to znamená člověkem, který pozoruje svět a i při vědomí toho, že svět nikterak veselý není, přesto se pokouší najít úhel pohledu, který to učiní stravitelnější," vyznal se jeden z nejznámějších českých kreslířů před časem v novinovém rozhovoru.

Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po celý život ale pak pracoval jako kreslíř a ilustrátor na volné noze a spolupracoval s různými časopisy.

Jeho kresby se tak objevily například v Dikobrazu, v Mladém světě, ve Vesmíru, v Literárních novinách nebo v časopise Melodie.

Koncem 70. let jeho kresby mimo jiné přispěly k popularizaci vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus. To mu vyneslo podobně jako v dřívějším období občasné obstrukce minulého režimu.

Počítačová hra i medaile Za zásluhy

V posledních letech pak kreslil politické karikatury pro LN, s deníkem spolupracoval již od roku 1990. Své obrázky uveřejňoval od roku 1993 také v Mladé frontě Dnes, později v internetovém deníku Neviditelný pes a na dalších místech.

Stal se dokonce také autorem obrázků v počítačové hře Expedice na divnou planetu.

Jiránek získal za své kresby řadu ocenění, v roce 2005 mu prezident Václav Klaus předal medaili Za zásluhy.

Kromě toho je laureátem ceny Karla Poláčka v kategorii "Humor moudrých" a Řádu bílé opice od České unie karikaturistů z roku 2009.

Řadu cen obdržely i jeho filmy. Animovaný snímek Co jsme udělali slepicím (1977) například získal v roce 1978 na filmovém festivalu v Západním Berlíně hlavní cenu Zlatý medvěd. Přesto největším oceněním byl podle Jiránka zájem diváků či čtenářů.

Po Jiránkovi je také pojmenována planetka, která byla objevena v roce 1997.

30836

 

Právě se děje

Další zprávy