Zemřel Ivan Jonák, majitel Discolandu Sylvie, který nechal zavraždit svoji manželku

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 2. 2016 16:22
Ve věku nedožitých 60 let zemřel podnikatel a majitel Discolandu Ivan Jonák, informovala jeho dcera Sylvie. Jonák si odseděl 18 let za nájemnou vraždu své manželky a pokus o likvidaci jejího milence. Někdejší spolumajitel nočního klubu Discoland Sylvie vinu celou dobu popíral. Z vězení byl propuštěn v dubnu roku 2014. Jeho případ patřil mezi nejsledovanější soudní kauzy polistopadového Česka.
Ivan Jonák na archivním snímku z 90. let spolu se zpěváky Ladislavem Křížkem a Petrem Jandou.
Ivan Jonák na archivním snímku z 90. let spolu se zpěváky Ladislavem Křížkem a Petrem Jandou. | Foto: ČTK

Praha - Zemřel podnikatel a majitel Discolandu Ivan Jonák, informovala o tom jeho dcera Sylvie a Jonákův blízký přítel Uwa Vanik. Jonák si odseděl 18 let za nájemnou vraždu své manželky. Z vězení byl propuštěn v dubnu roku 2014. Jeho případ patřil mezi nejsledovanější soudní kauzy polistopadového Česka.

Podnikatel opustil vězení 28. dubna 2014 po 18 letech. Odpykal si trest za objednávku vraždy své manželky a pokus o likvidaci jejího milence. Někdejší spolumajitel nočního klubu Discoland Sylvie vinu celou dobu popíral.

Vraždy si podle soudů objednal v roce 1994. Údajně se obával, že přijde o svůj klub v pražské Libni, který byl na počátku 90. let vyhledávaným místem známých osobností té doby. Držitelkou licence na provoz podniku totiž byla Jonákova žena a podle některých svědectví se chtěla dát rozvést a podnik zavřít.

Jonákovým kauzám se soudy věnovaly od března 1996. Definitivní verdikt padl krátce před Vánoci 2002, kdy Jonáka uznal vinným vrchní soud. Jonák vinu popíral a vraždu své ženy dával do souvislosti se dvěma atentáty, které na něj spáchali neznámí lidé. Po jednom z nich měl prostřelenou tvář a roztříštěné zuby.

Při výkonu trestu pobýval například ve věznici Valdice. Snažil se dosáhnout obnovení procesu, což se mu ale nepodařilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy