Zemřel komunistický premiér Štrougal. Byl tváří normalizace a pravou rukou Husáka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2023 15:48
Bývalý komunistický předseda vlády Lubomír Štrougal zemřel ve věku 98 let. Působil také ve funkcích ministra vnitra a ministra zemědělství. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení komunistické strany a 19 let stál v čele federální vlády. Štrougal dlouhodobě trpěl vážnou duševní poruchou, neúčastnil se soudu o jeho spoluvině na zabíjení lidí na hranicích.

Štrougal byl spolu s dalšími postavami komunistické totality stíhán v posledních letech za podíl na zabití a zranění lidí na československých hranicích. S jejich vědomím pohraničníci stříleli na Čechoslováky, kteří před režimem chtěli utéct na Západ. 

Stíhání ale bylo zastaveno, protože podle znaleckých posudků nebyl Štrougal schopen chápat smysl trestního řízení. Na Ústavní soud se loni se stížností proti zastavení obrátila skupina zraněných a pozůstalých po zabitých při pokusu o přechod železné opony. 

"Namítali jsme, že je posudek vadný. Jenže když teď doktor Štrougal zemřel, už nebude co přezkoumávat," řekl Seznam Zprávám Lubomír Müller, advokát zastupující poškozené Němce.

Štrougal byl v KSČ od roku 1948, o deset let později se stal členem Ústředního výboru strany. V roce 1959 se stal ministrem zemědělství, v letech 1965 až 1968 byl ministrem vnitra. V roce 1970 se stal předsedou federální vlády, post držel téměř 19 let. Stal se jednou z hlavních tváří normalizace a jedním z nejznámějších představitelů Husákovy doby.

"Pro mě bude vždy spjat jako pravá ruka Gustava Husáka, skutečný technokrat moci a jedna z hlavních tváří československé normalizace," řekl Seznam Zprávám ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna. 

Na konci 80. let ale prohrál vnitrostranický boj a generálním tajemníkem komunistické strany se místo Husáka stal Miloš Jakeš. Štrougal rezignoval v říjnu 1988 a po pádu komunistického režimu se stáhl z politiky a odešel do důchodu.

Video: Obhajoval Havla i Štrougala. Agent StB jsem nebyl, je to totální nesmysl, říká advokát Lžičař (15. 2. 2019)

Kategoricky to vylučuji, zastupoval jsem celou řadu disidentů a nikdy jsem žádného klienta nepoškodil, mám čisté svědomí, tvrdí advokát Josef Lžičař. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy