Zemřel Jakub Polák, nestor českých anarchistů

ČTK ČTK
26. 9. 2012 15:56
Krátce po svých šedesátých narozeninách podlehl rakovině
Foto: ProAlt

Praha - V úterý zemřel známý český anarchista a ochránce práv Romů Jakub Polák. Řekl to politolog Ondřej Slačálek.

Aktivista podle něj krátce po svých šedesátých narozeninách podlehl rakovině. V posledních měsících před svou smrtí se angažoval například v případu vystěhování obyvatel z domů v Přednádraží v Ostravě-Přívoze.

Squatter a anarchista Jakub Polák (narozen 1. září 1952) byl označován za nestora českého anarchistického hnutí.

Za komunistického režimu se pohyboval v undergroundu a disentu. Později stál u zrodu, ať již jako zakladatel, inspirátor či iniciátor, mnoha různých anarchistických organizací v České republice.

Řadu let vedl čtrnáctideník (nyní čtvrtletník) A-kontra, který vydává Československé anarchistické sdružení.

Redakce s ním spolupracovala do poslední chvíle, například právě na textu o ostravském Přednádraží, který však nestačil dokončit.

Zabýval se monitorováním násilné činnosti neonacistických skupin a právním zastupováním jejich obětí. Angažoval se v soudních sporech, týkajících se rasově motivovaných činů, například v případu Tibora Danihela, který utonul v důsledku útoku skupiny skinheadů v Písku v září 1993.

V roce 2000 převzal Polák v sídle Nadace Charty 77 cenu Františka Kriegla, kterou dostal kvůli svému trvalému a statečnému boji s předsudky a netečností policie i justice v případech rasově motivovaných vražd v České republice.

 

Právě se děje

Další zprávy