Zemřel herec Radoslav Brzobohatý, bylo mu 79 let

Představitel tvrdých mužů českého filmu zemřel ve středu po poledni
Radoslav Brzobohatý.
Radoslav Brzobohatý. | Foto: ČTK

Praha - Ve středu po poledni zemřel Radoslav Brzobohatý, populární divadelní, filmový a televizní herec. České televizi to potvrdil jeho syn Ondřej. Herec by ve čtvrtek oslavil osmdesátiny.

František z filmu Všichni dobří rodáci, F. L. Věk či Řek Zorba - to je jen malá ukázka z rolí herce Radoslava Brzobohatého. 

S herectvím začínal v 50. letech minulého století, první film natočil v roce 1959. Od té doby se divákům představil ve stovkách rolí v divadle, ve filmu i televizi a stále patřil mezi nejpopulárnější české herce.

V letošním roce byl Brzobohatý uveden do Dvorany slávy televizní ankety Týtý.

Zlatá šedesátá

První velkou vlnu popularity mu přinesla role Martina Edena v televizním přepisu románu Jacka Londona, v šedesátých letech zazářil například i v komedii Ladislava Rychmana Dáma na kolejích či válečné tragédii Martina Friče Hvězda zvaná Pelyněk.

Právě šedesátá léta a počátek let sedmdesátých byly dobou, kdy měl Brzobohatý štěstí na nezapomenutelné role. Sám označil za své největší úspěchy trojici filmů Atentát (1964) Jiřího Sequense, Ucho (1970) Karla Kachyni a Všichni dobří rodáci (1968) Vojtěcha Jasného.

Koncem 60. let také natočil slavný televizní seriál F. L. Věk, kde si zahrál hlavní roli a který nakonec narazil u komunistických cenzorů.

"U nás ještě dozníval pocit svobody a každý takový kulturní počin národ posiloval," řekl na téma seriálu.

Seriál a především "trezorové" filmy Ucho a "Rodáci" znamenaly určitý zlom v jeho kariéře. Komunistický režim se kvůli nim v době normalizace postaral o to, aby o výraznější filmovou roli delší dobu nezavadil.

Valašský patriot

Brzobohatý byl kromě herectví známý i jako valašský patriot a milovník Slovenska. Ve Vrútkách na Slovensku se narodil a díky práci zde poznal i svou současnou manželku, herečku Hanu Gregorovou.

Na Valašsku, kde se po válce usadila jeho rodina, prožil dětství. Odtud pramení i jeho láska k lidovým písním, které zde slýchával. Od dětství také hrál na několik nástrojů - housle, basu, kytaru, trubku. Veřejně začal vystupovat již při středoškolských studiích ve Valašském Meziříčí a později v Krnově. Hrál s ochotníky a taky v kapelách.

Brzobohatý pocházel z námořnické rodiny. Moře brázdili jeho otec i děd, Radoslav je však nenásledoval. Doslova totiž propadl knihám.

"Literatura mě posunula jinam," řekl v jednom z rozhovorů. Dovedla jej k divadelním prknům, na čemž má podle jeho slov největší zásluhu češtinář na gymnáziu ve Valašském Meziříčí: "Nesmírně spravedlivý člověk, který dokázal ctít názor druhého."

S divadlem chtěl skončit

Po studiích na pražské DAMU nakonec zakotvil na vytoužené scéně Divadla Na Vinohradech, kde zůstal přes 30 let. Odtud je i jeho slavný Clavellův a Hubačův Král Krysa či Goethův Faust. Z vinohradského divadla odešel až v roce 2000 po delším období, kdy nebyl obsazován do velkých rolí.

S divadlem chtěl údajně skončit, jeho žena mu to však rozmluvila. Zkusil to tedy v Karlínském hudebním divadle, kde exceloval v roli Řeka Zorby. V roce 2004 pak spolu s manželkou Hanou Gregorovou založili Divadlo Radka Brzobohatého, na jehož prknech se například ve hře Dva na smetišti sešel se synem Ondřejem.

Radoslav Brzobohatý byl potřetí ženatý, pokaždé si vzal herečku. Z prvního manželství s Jarmilou Kolářovou má dceru Radanu. Jeho druhou ženou byla Jiřina Bohdalová, s Hanou Gregorovou žil od roku 1981 a měl s ní syna Ondřeje.

 

Právě se děje

Další zprávy