reklama
 
 

Zemřel heraldik Jiří Louda, autor státního znaku

1. 9. 2015 22:05
Za války se dostal k parašutistům v Británii, po roce 1948 čelil perzekuci.

Olomouc - Ve věku 94 let zemřel v úterý válečný veterán a významný český heraldik Jiří Louda, autor státního znaku České republiky. Uvedl to na Facebooku ministr obrany Martin Stropnický.

„Upřímnou soustrast celé rodině,“ dodal.

Plukovník ve výslužbě Jiří Louda podle Wikipedie vytvořil také znaky pro stovky dalších českých obcí. Byl členem Mezinárodní heraldické akademie se sídlem v Ženevě a dalších odborných společností.

Pocházel z rodiny profesora kreslení v Kutné Hoře. Za války odešel přes Polsko a Francii do Velké Británie, kde se dostal k parašutistům. Ve Spojeném království se seznámil s teorií heraldiky a nechal se notně ovlivnit postupy britské heraldiky.

Po převzetí moci komunisty v únoru 1948 byl poslán na dovolenou a posléze z armády propuštěn v hodnosti kapitána. Sice nebyl degradován, ale byl bez soudu uvězněn na Mírově, kde zůstal do roku 1950. Poté pracoval u lesnického úřadu. V roce 1953 si našel novou práci ve Vědecké knihovně v Olomouci, kde zůstal až do roku 1976. Od té doby se věnoval plně heraldice, píše Wikipedie.

Jiří Louda kritizoval znak socialistického Československa, protože obsahoval neheraldické prvky, a kvůli tomu byl pozván prezidentem Václavem Havlem v roce 1989 na Pražský hrad, za účelem návrhu nového znaku. Jeho návrh se osvědčil, a proto byl přizván i k tvorbě znaku pro samostatné Česko.

autor: Domácí | 1. 9. 2015 22:05

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama