Zemřel generál Štandera, jeden z veteránů RAF

ČTK Domácí ČTK, Domácí
20. 2. 2014 15:20
Ve věku 95 let zemřel poslední český letec, který se účasntil letecké bitvy o Francii.
Foto: Magistrát města Plzně

Plzeň - Ve věku 95 let zemřel ve středu večer brigádní generál a válečný pilot Miroslav Štandera z Plzně.

Za války létal ve Francii i Velké Británii. Po událostech v roce 1948 uprchl z Československa zpět do Anglie, kde ve službách RAF působil ještě sedm let. Do Plzně se vrátil v roce 1994. O úmrtí informovala na přání Štanderovy rodiny mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňka Kubalová.

Pohřeb se bude konat 26. února v 11:00 v katedrále sv. Bartoloměje.

Miroslav Štandera, který se narodil 5. října 1918, byl nositelem dvou Československých Válečných křížů a tří Československých medailí Za chrabrost, francouzského Válečného kříže. V roce 2000 byl prezidentem Václavem Havlem povýšen do hodnosti brigádního generála a v roce 2006 mu prezident Václav Klaus udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Vojenským pilotem se stal v roce 1936, kdy dobrovolně vstoupil do československého vojenského letectva. Po okupaci nacisty odešel v roce 1939 do Francie, kde se připojil jako další Čechoslováci do řad cizinecké legie.

Po vypuknutí války se zapojil jako stíhací pilot do letecké bitvy nad Francií „Při leteckém souboji mu německý protivník prostřelil nádrže letounu a při nouzovém přistání si Štandera vážně poranil páteř. Ještě v sádrovém krunýři odjížděl jako jeden z posledních lodí do Anglie, kde pak byl přidělen k 312. československé stíhací peruti, v níž létal až do srpna 1942," připomněl na webu ministerstva obrany Miroslav Šindelář.

I v Anglii se účastnil bojových operací jako pilot RAF, později jako instruktor a noční stíhač. Vykonával noční hlídkovou činnost v utajeném prostoru, kde se připravovaly invazní jednotky a účastnil se i ochrany vzdušného prostoru při invazi do Normandie. Při bojové činnosti nalétal 1320 hodin.

Na svou příslušnost k letectvu byl vždy hrdý

I ve vysokém věku byl Štandera plný života a vášeň pro letectvo mu zůstala. "Každý pilot létá. A když někdo začne, tak neskončí do smrti," řekl loni v září na letišti v Plzni - Letkově, kde mu piloti z Plzeňska i armádní letci připravili předčasnou oslavu pětadevadesátých narozenin.

Přesto, že od jeho aktivní kariéry pilota uplynula už desetiletí, na svou příslušnost k letectvu byl stále hrdý. Oslavu s přelety armádních proudových letounů L-159 Alca a přehlídkou dalších letadel si tehdy viditelně užíval. "Jsme sprostá banda, občas si vynadáme, ale přesto je mezi námi něco jiného, my jsme my," řekl tehdy.

Jak při oslavě na letišti řekl Bohuslav Dvořák z generálního štábu Armády ČR, Štandera byl jeden ze dvou posledních žijících českých pilotů, kteří prošli celou druhou světovou válkou včetně kampaně ve Francii, a jeden z hrdinů, na které jsou čeští vojenští piloti dodnes hrdí.

Po válce se Štandera vrátil do Československa, komunistický režim ho ale po převratu od letectva vyhodil a nějakou dobu se živil sběrem šrotu. Před zatčením StB se mu podařilo utéci zpět do Anglie, kde sloužil v RAF do roku 1955. Pak se vyučil stříbrotepcem a opravoval čajové konvice. Po odchodu do důchodu se přestěhoval v roce 1983 do Bavorska, v roce 1994 se vrátil do Plzně, kde žil u dcery.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy