Zemřel exšéf rozhlasu a filharmonie Václav Kasík

Domácí Domácí
19. 12. 2012 13:04
Ještě v pondělí se účastnil pohřbu Antonie Hegerlíkové, v úterý zemřel
Foto: Rozhlas.cz

Praha -  V noci na středu zemřel někdejší dlouholetý generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Bylo mu 65 let. Informaci potvrdilo Folklorní sdružení České republiky, s nímž měl Václav Kasík úzce spolupracovat.

"Václav Kasík včera večer dostal mrtvici, ráno jsem dostal zprávu od rodiny, že zemřel," uvedl Pšenica. Ještě v pondělí se Kasík zúčastnil posledního rozloučení s herečkou Antonií Hegerlíkovou.

Dlouhá léta spolupracoval se senátním výborem pro vzdělání, vědu a kulturu. "Chtěl bych za všechny členy našeho výboru vyjádřit upřímnou soustrast jeho rodině. S Václavem Kasíkem odešla významná osobnost české kultury i světa médií," uvedl předseda výboru Marcel Chládek z ČSSD.

Kasík působil jako klávesista skupiny Country beat Jiřího Brabce a později se stal vedoucím orchestru, který doprovázel například zpěvačky Evu Pilarovou či Hanu Zagorovou. "Byl fajn. Byl to výborný organizátor a naše spolupráce byla dobrá. Vždy se pozná, jestli si jdou lidi na nervy nebo ne, když jsou venku. My jsme udělali spoustu zahraničních zájezdů a vždycky na něj bylo spolehnutí," řekla Pilarová.

Do Československého rozhlasu nastoupil již na počátku 80. let. V letech 1993-1999 byl ředitelem Rádia Alfa.

Šéf Českého rozhlasu i České filharmonie

V červenci 1999 se stal  generálním ředitelem veřejnoprávního ČRo, ve funkci jej rada znovu potvrdila na dalších šest let v květnu 2005. Na postu však skončil v červenci 2009. Rada ČRo jej odvolala kvůli údajným chybám. Ve zprávě uvedla mezi důvody pro Kasíkovo odvolání například předražení rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici.

Kvůli svému odvolání se obrátil na soud. Obvodního soudu pro Prahu 2 mu v září 2011 dal v soudním sporu týkající se ukončení jeho pracovního poměru za pravdu - výpověď byla podle jeho verdiktu neplatná. Obě strany nakonec vše vyřešily smírem a dohodou.

Neúspěchem skončilo jeho angažmá v České filharmonii. Těleso ho jako ředitele nepřijalo, hudebníkům se nelíbilo ani jeho jmenování  ministrem kultury Václavem Riedlbauchem. Na tomto postu proto vydržel jen necelé čtyři měsíce, mezi květnem a srpnem 2010.

Ještě letos v říjnu se neúspěšně ucházel o funkci ředitele Symfonického orchestru hlavního města  Prahy (FOK).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy