reklama
 
 

Zemřel dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar

12. 6. 2013 6:35
Diváci ho znali například jako praotce Čecha ze hry České nebe

Praha - Ve věku 60 let zemřel v úterý herec Jan Kašpar, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana. Uvedl to server Tn.cz, kterému informaci potvrdil Kašparův kolega z divadla Zdeněk Svěrák. Kašpar v Divadle Járy Cimrmana pracoval od roku 1975, nejprve jako kulisák, ale postupně se vypracoval na stálého člena souboru.

"Ano, je to pravda, Jan Kašpar už není mezi námi," řekl Tn.cz Svěrák. "O jeho smrti jsme se dozvěděli po 20:00, právě když jsme dohráli Posla z Liptákova. Skonal ve spánku," doplnil.

Po deseti letech působení u Cimrmanů si Jan Kašpar zahrál svou první roli, Náčelníka ve hře Dobytí severního pólu. U Cimrmanů se později objevil jako továrník Bierhanzel ve hře Vražda v salonním coupé, vesničan Papoušek v Němém Bobšovi, Děd Vševěd v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, rytíř Smyl Flek z Nohavic ve hře Blaník, zvědavý invalida Jirka Karásek v Záskoku, slavný český horolezec Sváťa Pulec ve Švestce, Náčelník Líná Huba v inscenaci Afrika a Praotec Čech v Českém nebi.

V roce 1988 Kašpar už jako zavedený herec divadla po pádu ze stromu ochrnul, a přestože byl upoután na invalidní vozík, divadla se nevzdal. Naopak, vytvořil několik výrazných postav. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak mu psali na tělo tzv. sedací role, jako byl invalida Karásek v Záskoku.

Jan Kašpar si v listopadu 1975 zahrál v tajném představení Žebrácké opery Václava Havla. Musel proto odejít z Městských divadel pražských, kam nastoupil hned po vyučení zámečníkem v ČKD.

Koncem osmdesátých let patřil také mezi tvůrce samizdatového Videojournalu. Po pádu komunismu byl několik let zaměstnán na ministerstvu vnitra a podle vzpomínkové knihy někdejšího šéfa protidrogového oddělení Jiřího Komorouse pracoval Kašpar dokonce u Protidrogové brigády.

V médiích se o něm psalo jako o blízkém příteli Olgy Havlové, první manželky disidenta a pozdějšího českého prezidenta Václava Havla.

Objevil také jako řidič nakladače ve filmu Vesničko má, středisková (1985), Melichar v Nejisté sezoně (1987) či penzista ve Vratných lahví (2007).

Spolu se Zdeňkem Svěrákem stál u zrodu svazu paraplegiků a centra Paraple, které pomáhá vozíčkářům.

autoři: Domácí, ČTK | 12. 6. 2013 6:35

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama