Zemřel bývalý chartista a katolický kněz František Lízna. Staral se o chudé a vězně

Domácí Domácí
4. 3. 2021 21:57
V důsledku onemocnění koronavirem zemřel ve čtvrtek večer katolický kněz a bývalý chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner.
Jezuita František Lízna.
Jezuita František Lízna. | Foto: Post Bellum

František Lízna se narodil roku 1941 v silně věřící rodině podkarpatské Ukrajinky a zemědělce z Jevíčka. Za aktivity proti komunismu byl několikrát odsouzen a uvězněn. Poprvé roku 1960 za zničení sovětské vlajky, roku 1964 za pokus o opuštění republiky, na konci 70. let a znovu mezi lety 1981-1983 za šíření samizdatu, až nakonec roku 1988 za tisk letáků o politických vězních.

Od roku 1968 pracoval jako sociální pracovník na Velehradě, kde také vstoupil do jezuitského řádu. Po studiu teologie byl vysvěcen na kněze, avšak nedostal státní souhlas k vykonávání duchovní činnosti. Mezi pobyty ve vězení pracoval na různých místech republiky v sociálních a zdravotních službách, zatímco se věnoval disidentským aktivitám kolem Charty 77.

František Lízna (napravo) za komunismu v okruhu signatářů Charty 77.
František Lízna (napravo) za komunismu v okruhu signatářů Charty 77. | Foto: Archiv Paměti národa

Po sametové revoluci se stal rektorem kostela "u jezuitů" v Brně, kde působil do roku 1995. Staral se o nemocné, o Romy - ze solidarity si dal do občanského průkazu zapsat romskou národnost -, vězně a bezdomovce. Poté požádal řádové představené o přeložení na faru ve Vyšehorkách nedaleko věznice Mírov. Tam pokračoval v duchovní péči o vězně a lidi na okraji společnosti.  

V roce 2001 bylo Františku Líznovi propůjčeno prezidentem Václavem Havlem druhé nejvyšší státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv. Za práci ve vězeňství dostal v roce 2003 společně s dalším vězeňským kaplanem Tomášem Vlasákem Cenu Františka Kriegla, udělovanou Nadací Charty 77. Roku 2017 se stal také laureátem Ceny Paměti národa, kterou každoročně uděluje společnost Post Bellum. Ta také zachytila Líznovy vzpomínky.

VIDEO:  František Lízna o Václavu Havlovi.

P. František Lízna, kněz odsouzený za své protirežimní aktivity | Video: Paměť národa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy