Zemřel bývalý senátor František Čuba, tvůrce "komunistického zázraku" JZD Slušovice

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2019 21:16
Ve věku 83 let zemřel bývalý senátor za Stranu práv občanů (SPO) a hlavní představitel někdejšího slavného JZD Slušovice František Čuba. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil jeho přítel a bývalý předseda SPO Jan Veleba.
František Čuba. Archivní snímek.
František Čuba. Archivní snímek. | Foto: Karel Toman

Čuba zemřel podle Novinek.cz v pátek v podvečer. František Čuba byl za SPO do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se ale vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci v důsledku nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016.

"Co vím z vyprávění známých, tak si ho na Zlínsku poměrně vážili," řekl místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který stál v čele horní komory, když byl Čuba senátorem. Štěch jej označil jako odborníka na zemědělství a manažera a za úspěšného a schopného v době, v níž působil.

"Ve své době to byl člověk, který se jevil jako člověk udávající nějaký směr, který by snad mohl mít naději na úspěch. Ale jak se ukázalo později, byla to možná jenom taková dovedně vytvořená kulisa za minulého režimu," dodal Štěch.

Veleba podrobnosti o Čubově úmrtí nezná. Na pohřeb svého bývalého spolustraníka a senátního kolegy se chystá jít "ať bude kdykoli a kdekoli". Čubu označil za osobnost, kterou odborníci na zemědělství znali po celém světě. JZD Slušovice přezdívané "slušovický zázrak" by podle Veleby vybudoval Čuba kdekoli a i jindy než v socialismu.

"Popřál bych panu docentu Čubovi, aby mu moravská země byla lehká. Budu na něj vzpomínat a budou na něj vzpomínat celé generace," řekl Veleba.

Pohřeb by Čuba měl mít ve středu 3. července od 15:30 ve Slušovicích. Smuteční obřad bude v kostele.

Nynější předseda Strany práv občanů Zemanovci Lubomír Nečas, který s Čubou několik let působil v zastupitelstvu Zlínského kraje, označil informaci o jeho úmrtí za smutnou zprávu. "S panem docentem jsme rádi spolupracovali. Byla to osobnost, nejen v podnikatelské sféře. Největší úspěchy zažil v 80. letech v rámci JZD Slušovice. Jsme rádi, že podpořil naši stranu, osobně jsem s ním řadu věcí konzultoval," řekl Nečas.

Čuba byl v minulosti krajským zastupitelem a radním pro zemědělství a poradcem prezidenta Miloše Zemana v jeho expertním týmu. Prezident mu v roce 2013 udělil Medaili za zásluhy. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že si Zeman Čuby velmi vážil. "Jméno Františka Čuby bude navždy spojeno s podnikatelským zázrakem, vizionářstvím a velkou odvahou," uvedl.

Čuba je spojován právě se "slušovickým zázrakem" vybudovaným za minulého režimu. Tehdy z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V 80. letech byly Slušovice výkladní skříní socialistického zemědělství, ale fungovaly spíše na tržních principech. Podnik zaměstnával na 7000 lidí. Z čela agrokombinátu odešel Čuba v roce 1990.

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny.

Čuba a fenomén Slušovice

  • František Čuba se narodil do sedlácké rodiny 23. ledna 1936 v obci Březová na Zlínsku. Absolvoval provozně-ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze.
  • V letech 1963 až 1990 byl předsedou JZD Slušovice. Obyčejné vesnické zemědělské družstvo za tu dobu změnil v gigant s obratem až osm miliard korun zaměstnávajícím až sedm tisíc lidí.
  • Od zemědělství se produkce družstva systémem přidružených výrob dostala k biotechnologii, strojírenství a mikroelektronice. Vyráběly se zde naše první počítače.
  • V systému řízení zavedl Čuba nové, na tehdejší socialistické poměry doslova kapitalistické prvky hodnocení pracovníků a stimulační faktory, jako byly existenční a seberealizační, faktor strachu o místo nebo vnitrokonkurenční boj.
  • Slušovice představovaly ostrov prosperity uprostřed socialistického tábora, který se ocital v čím dál hlubší ekonomické krizi.
  • Uprostřed režimu Čuba fungoval jako ryzí pragmatik, podle kritiků až cynik. Pro obyvatele obce ale vybudoval rozsáhlou občanskou vybavenost. Od prodejen a restaurací, kde mohli zaměstnanci platit firemní šekovou knížkou, až po koupaliště či dostihovou dráhu.
  • Slušovice byly trnem v oku normalizačnímu tvrdému jádru KSČ kolem Gustáva Husáka, ale i porevolučnímu Občanskému fóru kolem Václava Havla a Stanislava Devátého.
 

Právě se děje

Další zprávy