Zemřel polistopadový ministr vnitra Richard Sacher

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 2. 2014 13:13
Ve věku 71 let podlehl dlouhodobé nemoci.
Foto: ČTK

Praha - Ve věku 71 let zemřel ve čtvrtek někdejší polistopadový ministr vnitra Richard Sacher.

Podlehl dlouhodobé nemoci v Hospicu Anežky České v Červeném Kostelci. Serveru Novinky.cz to potvrdila mluvčí KDU-ČSL Miriam Farská.

Sacher se stal ministrem bez portfeje v roce 1989, o rok později dostal za úkol řídit vnitro. V roce 1990 byl zvolen poslancem za KDU-ČSL, ve Federálním shromáždění působil dva roky. Po odchodu z funkce se stal členem dozorčí rady bezpečnostní agentury G4S Security Sevices.

V roce 2000 se snažil do politiky opět vrátit, neúspěšně kandidoval jako nestraník za ČSSD do Senátu.

Sacher byl členem Československé strany lidové, předchůdkyně dnešní KDU-ČSL, od roku 1968. Na začátku 90. let byl krátce místopředsedou strany. V roce 1990 kandidoval na předsedu lidové strany, šéfem se ale stal Josef Lux. V roce 1992 byl vyloučen.

Boj proti StB

Sacher jako ministr vnitra mimo jiné rozpustil v roce 1990 StB. Nařídil, aby byli všichni členové tajné policie převedeni do zálohy, museli odevzdat služební průkaz i zbraň a zároveň museli být celý den k zastižení na telefonu.

Největší zájem médií vyvolával takzvaný "fond Z". V něm měly být uloženy svazky komunistické Státní bezpečnosti (StB), které podléhaly zvláštnímu režimu. Na jaře 1990 do něj Sacher přeřadil i evidenci StB vedenou na tehdejší představitele federálního a republikových parlamentů a vládní činitele.

Sám Sacher ale později čelil obvinění, že s StB spolupracoval. Vojenské zpravodajství v roce 2007 zveřejnilo zprávu, podle které byl spolupracovníkem komunistické Vojenské kontrarozvědky, která byla součástí StB.

Sacher na to tehdy reagoval tím, že má tři lustrační osvědčení z let 1992, 2000 a 2005. Na přímou otázku, zda s kontrarozvědkou spolupracoval, ale odmítl odpovědět.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy