Zemřel bývalý generální prokurátor Jiří Šetina, který se zasazoval o vyšetření zločinů StB

ČTK ČTK
5. 6. 2018 14:18
Během normalizace působil v dělnických profesích. Po listopadu 1989 inicioval vznik Útvaru pro dokumentaci a vyšetřování činnosti Státní bezpečnosti, později se stal jeho ředitelem.
Bývalý generální prokurátor Jiří Šetina.
Bývalý generální prokurátor Jiří Šetina. | Foto: ČTK

Praha - Ve věku 86 let minulý týden zemřel advokát a bývalý generální prokurátor České republiky Jiří Šetina. Potvrdila to Milada Drahošová, starostka obce Perálec na Chrudimsku, kde Šetina v posledních letech žil.

Jiří Šetina se narodil 8. května 1932 v Praze. Absolvoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy, poté působil jako prokurátor v několika severočeských městech, naposledy v Ústí nad Labem. V roce 1967 se z politických důvodů funkce prokurátora vzdal a začal pracovat v městské organizaci Svazu československých výtvarných umělců v Praze.

Během normalizace působil v dělnických profesích. Po listopadu 1989 inicioval vznik Útvaru pro dokumentaci a vyšetřování činnosti Státní bezpečnosti, později se stal jeho ředitelem. V září 1992 byl jmenován generálním prokurátorem, o rok později z této vlivné funkce odstoupil. Poté vykonával samostatnou praxi advokáta se zaměřením na trestní, občanské a správní právo.

Několik let byl Šetina stíhán kvůli aféře s odposlechem telefonů na ministerstvu obchodu a průmyslu, jemuž šéfoval Vladimír Dlouhý (ODA). BIS tehdy údajně požádala o povolení odposlouchávat služební telefon jednoho z pracovníků ministerstva, jehož podezřívala z trestné činnosti. Šetina jako tehdejší generální prokurátor odposlech povolil pod podmínkou, že ministr se o odposlechu dozví. Později byl Šetina za to, že o odposlechu ministra informoval, stíhán za vyzrazení státního tajemství. Až po několika letech jej soud definitivně zbavil viny.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Poslanci uctili minutou ticha zesnulého Jaroslava Kuberu

Poslanci uctili před zahájením první letošní schůze minutou ticha památku Jaroslava Kubery. Předseda Senátu a dlouholetý teplický primátor náhle zemřel v pondělí. Horní komora navrhne vládě vyhlášení státního smutku.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku, před tím byl jejím místopředsedou. V novodobé historii Česka je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů. Senátorem byl dvě desetiletí. V Teplicích působil jako primátor téměř čtvrt století. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy