Zemřel Miroslav Štěpán. Komunista, který rozčílil dělníky

ČTK ČTK
23. 3. 2014 13:10
Štěpán se v listopadu 1989 neslavně proslavil projevem v pražské továrně ČKD.
Miroslav Štěpán na archivním snímku.
Miroslav Štěpán na archivním snímku. | Foto: ČTK

Praha - Ve věku 69 let v neděli zemřel bývalý člen ÚV KSČ Miroslav Štěpán. Uvedl to server novinky.cz, kterému to potvrdil jeho bývalý spolupracovník.

Štěpán se v listopadu 1989 neslavně proslavil projevem v pražské továrně ČKD, kde označil demonstranty za děti a po pobouření dělníků musel projev předčasně ukončit.

Zdroj blízký rodině pro ČTK uvedl, že Štěpán byl začátkem roku hospitalizován a zhruba před dvěma týdny propuštěn.

Miroslav Štěpán mluví ve svém legendárním projevu k dělníkům v ČKD.
Miroslav Štěpán mluví ve svém legendárním projevu k dělníkům v ČKD. | Video: Youtube

Vrchol Štěpánovy kariéry přišel po roce 1986, kdy se dostal do nejužšího vedení pražské městské organizace KSČ. Kontakty, které získal během let na špičce komunistické hierarchie, dokázal Miroslav Štěpán využít i po svém pádu. Podnikal v ekonomickém poradenství a stále měl dobré kontakty v Rusku.

Ve vězení

Koncem listopadu 1989 musel Štěpán rezignovat na své funkce, začátkem prosince pak i na poslanecký mandát ve Federálním shromáždění. V roce 1990 byl pak odsouzen ke dvěma a půl letům vězení za to, že dal v říjnu 1988 pokyn použít proti účastníkům protirežimní demonstrace vodní děla a granáty se slzným plynem. Po odpykání poloviny trestu byl propuštěn.

Miroslav Štěpán o mocenském boji ve straně nedlouho před listopadem 1989.
Miroslav Štěpán o mocenském boji ve straně nedlouho před listopadem 1989.

V polovině 90. let Štěpán založil a vedl politický subjekt, který působil pod názvy Komunistická strana Československa a Strana československých komunistů. S touto ultralevicovou stranou kandidoval do Parlamentu, ve sněmovních ani senátních volbách ale neuspěl.

Ve straně Štěpán spolupracoval mimo jiné s bývalým agentem StB Ludvíkem Zifčákem, který sehrál mrtvého studenta na Národní třídě, po roce 2000 se spolu nepohodli. Vyšla mu knížka Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu či Zpověď vězně sametové revoluce. V poslední dekádě se pak z veřejného života stáhl.

Štěpán je po autorovi zvacího dopisu ze srpna 1968 Vasilu Bil'akovi druhým vysokým představitelem bývalého režimu, který zemřel v tomto roce. 

 

Právě se děje

Další zprávy