Zemřel armádní generál Sedláček, bylo mu 94 let

Domácí Domácí
27. 8. 2012 19:38
Sedláček působil na obou frontách, v roce 1952 ho komunisté odsoudili k doživotí
Armádní generál ve výslužbě Tomáš Sedláček.
Armádní generál ve výslužbě Tomáš Sedláček. | Foto: ČTK

Praha - Ve svých 94 letech zemřel v motolské nemocnici veterán západní i východní fronty, armádní generál ve výslužbě Tomáš Sedláček.

V pondělí to prostřednictvím zástupců ministerstva obrany oznámila jeho rodina.

"Smrt armádního generála Tomáše Sedláčka mě velmi bolestně zasáhla. O jeho nemoci jsem věděl, ještě tento víkend jsem ho navštívil v nemocnici. I přes vážný stav jsem věřil, že tak, jak to dokázal už mnohokrát ve svém životě, se s chorobou dokáže poprat a zvítězí. Vydržet! To bylo jeho heslo," řekl po Sedláčkově úmrtí ministr obrany Alexandr Vondra.

"Byl příkladem vojenské důstojnosti, skutečným a pravým vojákem, z jehož slov i činů byla patrná zásadovost, věrnost a láska k vlasti a k armádě," reagoval na svém webu prezident Václav Klaus.

"Osud pana generála Sedláčka... byl smutnou ilustrací toho, jak se komunistický režim stavěl k osobnostem se smyslem pro svobodu a ochotou za ni bojovat," dodal pro změnu premiér Petr Nečas.

Bojovník na obou frontách

Sedláček se narodil v roce 1918 ve Vídni. V květnu roku 1940 se takzvanou "Balkánskou cestou" dostal k československé zahraniční armádě do Francie a po jejím pádu do Velké Británie.

Zde až do léta 1944 sloužil u dělostřeleckých jednotek československé a britské armády. Poté byl převelen do Sovětského svazu, kde se jako náčelník štábu dělostřelectva 2. čs. samostatné paradesantní brigády zúčastnil bojů na Dukle.

Odtud v říjnu téhož roku odletěl na pomoc Slovenskému národnímu povstání.

Vykonstruovaný proces

Po válce absolvoval Vysokou školu válečnou v Praze, krátce působil v armádě a poté až do svého zatčení a odsouzení ve vykonstruovaném procesu vyučoval.

Po propuštění v rámci amnestie v roce 1960 pracoval jako dělník a později jako projektant. V roce 1973 odešel do důchodu.

Po roce 1989 byl plně občansky i profesně rehabilitován a postupně povýšen až do hodnosti armádního generála ve výslužbě.

Sedláček se stal prvním předsedou obnovené Československé obce legionářské a posléze i jejím čestným předsedou.

Za jeho zásluhy mu byla mimo jiné udělena státní vyznamenání Řád M. R. Štefánka a Řád T. G. Masaryka. Za svoji statečnost v boji obdržel dvakrát Čs. válečný kříž 1939 a Čs. medaili Za chrabrost.

 

Právě se děje

Další zprávy