Zemědělci míří k druhému nejvyššímu zisku v historii

ČTK ČTK
16. 12. 2013 10:50
České zemědělství je ziskové hlavně díky unijním dotacím, závislost na nich roste.
Foto: Reuters

Praha - Zisk českého zemědělství letos meziročně mírně vzroste z loňských 16,4 miliardy na 16,8 miliardy korun, vyplývá z odhadu, který na svém webu zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat). Pokud se odhad naplní, byl by to druhý nejvyšší zisk odvětví od roku 1998, odkdy je statistiky zjišťován.

Podle ředitele odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiřího Hrbka z čísel Eurostatu vyplývá, že čistá přidaná hodnota českého zemědělství vyjádřená v základních cenách meziročně vzroste o 6,7 procenta. Růst dotací je odhadován na 0,8 procenta.

"Na vývoj přidané hodnoty v letošním roce má vliv především vyšší letošní úroda obilovin a řepky, u živočišných komodit je to vyšší meziroční cenový index u mléka a některých druhů hospodářských zvířat," řekl Hrbek. Na druhé straně podle něj meziročně vzrostlo tempo výdajů za pohonné hmoty, pesticidy, krmiva a hnojiva. Za letošní rok je očekáván také růst mzdových nákladů za situace, kdy se meziročně nezměnil počet zaměstnanců.

Zemědělský svaz na konci října uvedl, že čeští zemědělci letos utrží za hlavní komodity až 90 miliard korun, což bude nejvíce od roku 2001. Důkazem zlepšování situace v oboru jsou podle svazu také znovu mírně rostoucí stavy skotu a prasat, zastavil se i pokles salda agrárního zahraničního obchodu. Přesto podle svazu mnoho problémů zůstává.

Loni zisk českého zemědělství meziročně klesl téměř o jednu miliardu korun na 16,4 miliardy korun z předloňského historického rekordu 17,4 miliardy korun. Přes mírný pokles šlo o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy statistici tento údaj sledují. České zemědělství je zejména díky evropským dotacím od vstupu do Evropské unie ziskové. Odborníci upozorňují, že závislost tuzemských rolníků na dotacích z dlouhodobého hlediska roste, což není dobře.

 

Právě se děje

Další zprávy