Zemanův třetí rok: Přijme čínského prezidenta, plánuje i výlet na olympiádu v Riu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 12. 2015 20:04
Čínský prezident navštíví Česko vůbec poprvé v historii, prezident Miloš Zeman mu chce ukázat například lánský zámek. Prezidenta příští rok čeká také cesta po Latinské Americe, v rámci které zřejmě navštíví i letní olympijské hry v Brazílii.
Český a čínský prezident na Zemanově návštěvě Číny.
Český a čínský prezident na Zemanově návštěvě Číny. | Foto: ČTK

Praha - Kancelář prezidenta Miloše Zemana už v těchto dnech ladí přípravy na nejvýznamnější státní návštěvu příštího roku. Do Česka vůbec poprvé v historii zavítá čínský prezident Si Ťin-pching, kterého nedávno s velkými poctami přijala například anglická královna.

Český prezident mu chce mimo jiné předvést své letní sídlo v Lánech. "Půjde o delší návštěvu, rozhodně ne jen o den nebo dva. Program zatím prozradit nemůžeme, ale měl by zahrnovat i Lány,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Další netradiční setkání Zemana čeká při návštěvě rakouského prezidenta Heinze Fischera. Hrad plánuje, že se hlavy státu sejdou v salonku Tomáše Garrigua Masaryka na nádraží ve Stochově v blízkosti lánského zámku. "V roce 1919 zde takto československý prezident Masaryk přijal rakouského prezidenta,“ uvedl Ovčáček. Na nápad prý prezidenta přivedla nedávná cesta legionářským vlakem, který projížděl právě Stochovem.

Zeman podle Ovčáčka v roce 2016 očekává více návštěv u sebe doma, než na kolik sám vyjede do zahraničí. Mezi jeho významnější cesty patří summit NATO ve Varšavě, na kterém se bude řešit, zda kvůli ukrajinské krizi neposílit přítomnost vojsk ve východních zemích. Východoevropské státy se kvůli tomu sešly už letos v listopadu, Zeman, který označuje krizi na Ukrajině za chřipku, však jako jediný prezident nedorazil.

Na rozdíl od letošního roku, kdy prezident vyrazil na oslavy konce druhé světové války do Moskvy a jen na poslední chvíli zrušil spornou účast na tamní vojenské přehlídce, v roce 2016 neplánuje cestu do Ruska. "Je to kvůli sankcím vůči Rusku. Kdyby byly v průběhu roku zrušeny, mohla by cesta do Ruska následovat,“ řekl k tomu Ovčáček.

Zemana čeká také větší cesta po Latinské Americe, při které chce navštívit Kolumbii a Brazílii. "Termín ještě není znám. Uvažuje se totiž o tom, že by prezident v rámci cesty navštívil letní olympijské hry v Riu de Janeiru,“ dodal prezidentův mluvčí.

Rusnok guvernérem ČNB

V plánu je také návštěva Arménie nebo některé skandinávské země. Zeman se také chce zúčastnit summitu asijských států v Mongolsku, naopak cestu do Spojených států nebo zemí západní Evropy Hrad zatím nezmiňuje.

Jde o poslední rok, kdy Zeman absolvuje zahraniční cesty pod dohledem poradce pro zahraniční věci Hynka Kmoníčka. Ředitel hradního zahraničního odboru a blízký prezidentův spolupracovník se na konci příštího roku stane velvyslancem v Americe, a Zeman si tak za něj bude muset již v nadcházejících měsících hledat náhradu. V minulosti se spekulovalo například o bývalém velvyslanci v Německu Rudolfu Jindrákovi, který teď radí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Na domácí půdě Zemana čeká jmenování guvernéra a jednoho řadového člena České národní banky. Guvernérem se s největší pravděpodobností stane bývalý ministr financí v Zemanově vládě a expremiér úřednického kabinetu Jiří Rusnok. Zeman ho již dříve označil za excelentního kandidáta.

 

Právě se děje

Další zprávy