Zemanův třetí rok: Přijme čínského prezidenta, plánuje i výlet na olympiádu v Riu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 12. 2015 20:04
Čínský prezident navštíví Česko vůbec poprvé v historii, prezident Miloš Zeman mu chce ukázat například lánský zámek. Prezidenta příští rok čeká také cesta po Latinské Americe, v rámci které zřejmě navštíví i letní olympijské hry v Brazílii.
Český a čínský prezident na Zemanově návštěvě Číny.
Český a čínský prezident na Zemanově návštěvě Číny. | Foto: ČTK

Praha - Kancelář prezidenta Miloše Zemana už v těchto dnech ladí přípravy na nejvýznamnější státní návštěvu příštího roku. Do Česka vůbec poprvé v historii zavítá čínský prezident Si Ťin-pching, kterého nedávno s velkými poctami přijala například anglická královna.

Český prezident mu chce mimo jiné předvést své letní sídlo v Lánech. "Půjde o delší návštěvu, rozhodně ne jen o den nebo dva. Program zatím prozradit nemůžeme, ale měl by zahrnovat i Lány,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Další netradiční setkání Zemana čeká při návštěvě rakouského prezidenta Heinze Fischera. Hrad plánuje, že se hlavy státu sejdou v salonku Tomáše Garrigua Masaryka na nádraží ve Stochově v blízkosti lánského zámku. "V roce 1919 zde takto československý prezident Masaryk přijal rakouského prezidenta,“ uvedl Ovčáček. Na nápad prý prezidenta přivedla nedávná cesta legionářským vlakem, který projížděl právě Stochovem.

Zeman podle Ovčáčka v roce 2016 očekává více návštěv u sebe doma, než na kolik sám vyjede do zahraničí. Mezi jeho významnější cesty patří summit NATO ve Varšavě, na kterém se bude řešit, zda kvůli ukrajinské krizi neposílit přítomnost vojsk ve východních zemích. Východoevropské státy se kvůli tomu sešly už letos v listopadu, Zeman, který označuje krizi na Ukrajině za chřipku, však jako jediný prezident nedorazil.

Na rozdíl od letošního roku, kdy prezident vyrazil na oslavy konce druhé světové války do Moskvy a jen na poslední chvíli zrušil spornou účast na tamní vojenské přehlídce, v roce 2016 neplánuje cestu do Ruska. "Je to kvůli sankcím vůči Rusku. Kdyby byly v průběhu roku zrušeny, mohla by cesta do Ruska následovat,“ řekl k tomu Ovčáček.

Zemana čeká také větší cesta po Latinské Americe, při které chce navštívit Kolumbii a Brazílii. "Termín ještě není znám. Uvažuje se totiž o tom, že by prezident v rámci cesty navštívil letní olympijské hry v Riu de Janeiru,“ dodal prezidentův mluvčí.

Rusnok guvernérem ČNB

V plánu je také návštěva Arménie nebo některé skandinávské země. Zeman se také chce zúčastnit summitu asijských států v Mongolsku, naopak cestu do Spojených států nebo zemí západní Evropy Hrad zatím nezmiňuje.

Jde o poslední rok, kdy Zeman absolvuje zahraniční cesty pod dohledem poradce pro zahraniční věci Hynka Kmoníčka. Ředitel hradního zahraničního odboru a blízký prezidentův spolupracovník se na konci příštího roku stane velvyslancem v Americe, a Zeman si tak za něj bude muset již v nadcházejících měsících hledat náhradu. V minulosti se spekulovalo například o bývalém velvyslanci v Německu Rudolfu Jindrákovi, který teď radí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Na domácí půdě Zemana čeká jmenování guvernéra a jednoho řadového člena České národní banky. Guvernérem se s největší pravděpodobností stane bývalý ministr financí v Zemanově vládě a expremiér úřednického kabinetu Jiří Rusnok. Zeman ho již dříve označil za excelentního kandidáta.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy