Je to jednoznačně správný krok, říká opozice k misi na Tchaj-wan. Hrad ji nedoporučil

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 6. 2020 13:25
Rozhodnutí předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) podpořili místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09), předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar i někteří zástupci opozičních klubů ve sněmovně. Naopak prezident Miloš Zeman řekl, že cestu nedoporučil. Premiér Andrej Babiš nechtěl rozhodnutí komentovat.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | Foto: ČTK

"Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí," uvedl prezident na svých oficiálních stránkách. 

Ještě před tím ale rozhodnutí hodnotil jeho mluvčí na Twitteru: "Představme si situace: Předseda Senátu oficiálně navštíví Tchaj-wan. Předseda Senátu oficiálně navštíví Doněckou lidovou republiku. Z hlediska mezinárodního práva žádný rozdíl," uvedl Jiří Ovčáček.

Česko oficiálně neuznává ani Tchaj-wan, ani separatistické uskupení na východě Ukrajiny. S Tchaj-wanem, který pevninská Čína považuje za vzbouřeneckou provincii, ale Česko udržuje diplomatické vztahy. Tchaj-wan také vystupuje samostatně na mezinárodním poli, například ve sportu.

Vystrčilovi kolegové v Senátu jeho rozhodnutí naopak uvítali. "Jsem rád, že Miloš Vystrčil, předseda Senátu, zůstává pevný ve svém postoji, se kterým přistupuje k zahraniční politice ČR a k velmocenským postojům Číny obzvlášť," řekl Šilar.

"Na hodnoty demokracie je třeba dbát a nikdy nerezignovat. Předseda Senátu právě na tiskové konferenci oznámil, že pojede na Tchaj-wan. Senát je svobodná, nezávislá instituce hájící demokracii!" uvedl Růžička.

Vystrčila podpořil také předseda ODS a místopředseda sněmovny Petr Fiala. "Jsme suverénní, svobodná země. Žádná ambasáda nesmí předsedovi Senátu přikazovat, co má/nemá dělat, kam smí/nesmí cestovat. Rozhodnutí Miloše Vystrčila jet se zástupci českých firem na Tchaj-wan je v současné situaci správné," napsal na Twitteru.

Kladně se k cestě vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: "Tchaj-wan je pro ČR významný obchodní partner, který nám nezištně pomohl. Cesta Miloše Vystrčila je proto jednoznačně správným krokem."

Místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík Vystrčilovi za jeho rozhodnutí na Twitteru poděkoval: "Děkuji Miloši Vystrčilovi za jeho rozhodnutí. Stojíme při Vás pane předsedo!"

Podporu vyjádřil i lidovec Jan Bartošek: "Věřím, že se zase stáváme sebevědomou zemí, ve které informace o cestě na Tchaj-Wan nebudou vzbuzovat vzrušení ale stanou se pro nás opět běžnou záležitostí. Děkuji Miloši Vystrčilovi za jeho postoj."

Vystrčil navštíví Tchaj-wan na přelomu srpna a září. Cestu plánoval i Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), před jejím uskutečněním ale zemřel.

Briefing předsedy Senátu Miloše Vystrčila k rozhodnutí ohledně cesty na Tchaj-wan. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy