Je to jednoznačně správný krok, říká opozice k misi na Tchaj-wan. Hrad ji nedoporučil

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 6. 2020 13:25
Rozhodnutí předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) podpořili místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09), předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar i někteří zástupci opozičních klubů ve sněmovně. Naopak prezident Miloš Zeman řekl, že cestu nedoporučil. Premiér Andrej Babiš nechtěl rozhodnutí komentovat.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | Foto: ČTK

"Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí," uvedl prezident na svých oficiálních stránkách. 

Ještě před tím ale rozhodnutí hodnotil jeho mluvčí na Twitteru: "Představme si situace: Předseda Senátu oficiálně navštíví Tchaj-wan. Předseda Senátu oficiálně navštíví Doněckou lidovou republiku. Z hlediska mezinárodního práva žádný rozdíl," uvedl Jiří Ovčáček.

Česko oficiálně neuznává ani Tchaj-wan, ani separatistické uskupení na východě Ukrajiny. S Tchaj-wanem, který pevninská Čína považuje za vzbouřeneckou provincii, ale Česko udržuje diplomatické vztahy. Tchaj-wan také vystupuje samostatně na mezinárodním poli, například ve sportu.

Vystrčilovi kolegové v Senátu jeho rozhodnutí naopak uvítali. "Jsem rád, že Miloš Vystrčil, předseda Senátu, zůstává pevný ve svém postoji, se kterým přistupuje k zahraniční politice ČR a k velmocenským postojům Číny obzvlášť," řekl Šilar.

"Na hodnoty demokracie je třeba dbát a nikdy nerezignovat. Předseda Senátu právě na tiskové konferenci oznámil, že pojede na Tchaj-wan. Senát je svobodná, nezávislá instituce hájící demokracii!" uvedl Růžička.

Vystrčila podpořil také předseda ODS a místopředseda sněmovny Petr Fiala. "Jsme suverénní, svobodná země. Žádná ambasáda nesmí předsedovi Senátu přikazovat, co má/nemá dělat, kam smí/nesmí cestovat. Rozhodnutí Miloše Vystrčila jet se zástupci českých firem na Tchaj-wan je v současné situaci správné," napsal na Twitteru.

Kladně se k cestě vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: "Tchaj-wan je pro ČR významný obchodní partner, který nám nezištně pomohl. Cesta Miloše Vystrčila je proto jednoznačně správným krokem."

Místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík Vystrčilovi za jeho rozhodnutí na Twitteru poděkoval: "Děkuji Miloši Vystrčilovi za jeho rozhodnutí. Stojíme při Vás pane předsedo!"

Podporu vyjádřil i lidovec Jan Bartošek: "Věřím, že se zase stáváme sebevědomou zemí, ve které informace o cestě na Tchaj-Wan nebudou vzbuzovat vzrušení ale stanou se pro nás opět běžnou záležitostí. Děkuji Miloši Vystrčilovi za jeho postoj."

Vystrčil navštíví Tchaj-wan na přelomu srpna a září. Cestu plánoval i Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), před jejím uskutečněním ale zemřel.

Briefing předsedy Senátu Miloše Vystrčila k rozhodnutí ohledně cesty na Tchaj-wan. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 25 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy