Zemanův kancléř: Autory amnestie jsou Jakl a Hájek

Domácí Domácí
27. 4. 2013 14:32
Kancléř Mynář zveřejnil jména autorů Klausovy amnestie. Do teď je Hrad tajil
Václav Klaus vyhlašuje novoroční amnestii.
Václav Klaus vyhlašuje novoroční amnestii. | Foto: ČTK

Praha - Autory novoroční amnestie prezidenta Václava Klause jsou jeho blízcí spolupracovníci - Ladislav Jakl, Petr Hájek a právník Pavel Hasenkopf, uvedl pro deník Právo kancléř nového prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář.

Až do teď přitom Hrad autory amnestie tajil. A Klaus několikrát zopakoval, že autorem je on sám a nikdo jiný.

"Mohu říct, že toto dítě (amnestie - pozn. red.) nemá jen jednoho otce, pana prezidenta Klause, ale má těch otců několik. Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf, což je právník u nás na Hradě," řekl Právu Mynář.

Podíl na amnestii odmítali

Jakl byl během Klausova prezidentování šéfem politického odboru na Hradě, Hájek jeho vicekancléřem. Oba jsou známi některými svými kontroverzními názory.

Právě Jakl na konci ledna informace o tom, že je společně s Hasenkopfem autory amnestie označil na absolutní nesmysl. Hájek tuto informaci v sobotu popřel na svém webu.

"Je to absurdní smyšlenka typu Jedna paní povídala, nebo zaslechl nějaké drby na hradních chodbách či toaletách. Lže jako když Rudé právo tiskne. Lituji prezidenta Zemana, že má takové v uvozovkách zpravodajce," uvedl Hájek.

Ladislav Jakl.
Ladislav Jakl. | Foto: Ludvík Hradilek

Podobně se v textové zprávě  pro ČTK vyjádřil i Jakl. "Ta informace neodpovídá skutečnosti. Ani nevím, kdo je jejím zdrojem," uvedl. Podle něj s ním nikdo z "nové prezidentské garnitury" ani nemluvil.

A Hasenkopf ve stejné době na svém blogu na Aktuálně.cz uvedl, že na otázku, kdo psal amnestii, odpovědět neumí, protože to sám neví.

Hájek tvrdí, že tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi pouze radil. V týmu, se kterým o tom Klaus diskutoval, prý byl také Jakl a kancléř Jiří Weigl. "Prezident přišel s rozhodnutím udělit amnestii a o některých jejích aspektech se s námi radil. Nic víc za tím nebylo a není," uvedl Hájek. Účast Hasenkopfa na jednáních vyloučil. "Pan Hasenkopf u toho nikdy nebyl," řekl v rozhovoru.

Nejkritizovanějším místem Klausova pardonu je pasáž, která zastavuje trestní stíhání závažných ekonomických kauz a lidí, kterým se zvyklo přezdívat tuneláři.

Zemanův kancléř: Připravili to celé

Deník Insider už dříve napsal, že Václav Klaus teprve dva dny po vyhlášení amnestie požádal ředitelku Odboru legislativy a práva Hradu, aby mu k nejvíce kritizované části amnestie (takzvaný článek II) připravila odborné stanovisko.

"Připravovali to celé, to znamená, že druhý článek nedomýšlel nikdo jiný než lidé z tohoto týmu," řekl Právu Mynář.

Zmíněný druhý článek je právě ten, díky němuž získali beztrestnost mocní a vlivní lidé obžalovaní z tunelů či úvěrových a jiných podvodů, které poškodily desítky tisíc Čechů.

Prezidentovi šlo podle zadání zejména o právní posudek k takzvané nepřiměřené lhůtě trestního stíhání, o niž je článek II opřen.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy